aktualności

Rodzina Zachwiejów. Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia

01.12.2015

Od 28 listopada w Galerii Pijalni Wód Mineralnych przy Placu Dietla w Szczawnicy prezentowana jest wystawa pt. Rodzina Zachwiejów. Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia.

Na ekspozycji znalazły się prace czterech pokoleń rodziny Zachwiejów: seniorów - Janiny i śp. Tadeusza, ich dzieci: Wiktora, Ewy, Łukasza i Agnieszki Niezgody, wnuków: Artura, Bartosza, Kingi, Moniki, Kingi Zachwiei – Kapłon, Emila i Natalii Niezgodów oraz Aleksandry Świder, a także prawnuków: Julii, Oli i Amelki Kapłon. Oprócz kolekcji malarstwa na szkle na wystawie obejrzeć można haft regionalny i użytkowy, stroje góralskie, rzeźbę w drewnie i kamieniu, szmaciane zabawki, barwione pisanki, a także ramki do obrazów.
Wernisaż wystawy odbył się 27 listopada 2015r. Poprowadziła go i osobę Janiny Zachwiejowej Buliś przedstawiła dyrektor Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy Barbara Węglarz. Janina Zachwieja Buliś jest rodowitą szczawniczanką, pochodzi ze znakomitego rodu społeczników Malinowskich. Jej dziad Łukasz był znanym szczawnickim budowniczym domów, stryj Jan Malinowski – autorem słynnego „Wesela Góralskiego”. Janina pracowała m.in. w Muzeum Pienińskim, przekazywała także wiedze o folklorze uczniom szczawnickich szkół. Jest członkinią Oddziału Pienińskiego Związku Podhalan od początku jego istnienia w 1974r., także Towarzystwa Przyjaciół sztuk Pięknych Grupa Twórcza „Pieniny”, a także stowarzyszenia 60+. Z jej inicjatywy upamiętnione zostało miejsce martyrologii rodziny Fijasów, żywcem spalonych przez hitlerowców. Janina swoją miłość do pienińskiej kultury wciąż przekazuje kolejnym pokoleniom. Barbara Węglarz wspomniała też osobę nieżyjącego męża Janiny – Tadeusza Zachwieję Bulisia. Był szczawnickim gazdą, specjalistą w przygotowaniu barana z rożna „po pienińsku”, także artystą i społecznikiem. Rzeźbił w drewnie i kamieniu, haftował stroje góralskie. Był wielokrotnie nagradzany na konkursach i festiwalach sztuki regionalnej. Był honorowym członkiem Związku Podhalan, przyjacielem ks. Prof. Józefa Tischnera, jego Mendrolem w „Historii filozofii po góralsku” – Empedoklesem.
 Wśród przybyłych  na wernisaż gości znaleźli się m.in. kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel, kapelan Oddziału Łąckiego ZP., kapelan ZP w Diecezji Tarnowskiej ks. Stanisław Kowalik, przedstawiciele Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce – Zdroju wraz z jego prezesem Edwardem Żarnowskim, brat śp. ks. prof. Józefa Tischnera – Kazimierz Tischner, sekretarz Miasta i Gminy Szczawnica Tomasz Ciesielka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy Piotr Gąsienica. Gospodarzy i organizatorów – Rodzinę Mańkowskich i Grupę Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica reprezentowali Andrzej Mańkowski z żoną Monique i córką Heleną.
Janina Zachwieja, dziękując wszystkim za przybycie opowiedziała, jak to było, że z przykładnej gospodyni i matki dzieciom, postanowiła stać się twórczynią ludową. Przypadek zadecydował, iż podczas zajęć z malarstwa na szkle prowadzonych dla dzieci przez artystę malarza Józefa Bieńka, sama sięgnęła po pędzel. Pozazdrościła sukcesów artystycznych mężowi i stwierdziła, że ona też potrafi! Jak się okazało, zdolna Janina potrafi i malować na szkle, i rzeźbić w drewnie, i pisać wiersze.  Ponadto – jak można było się przekonać oglądając wystawę -  talenty po obojgu rodzicach odziedziczyły ich dzieci, a także wnuki i prawnuki, z których Janina jest bardzo dumna. Jest także bardzo zadowolona ze swojego życia u boku Tadeusza, z którym doskonale się uzupełniali, i niczego w nim by nie zmieniła.
Tego wieczoru swoje dowody sympatii dla Janiny Zachwiei Buliś składali goście wernisażowi. Ks. Władysław Zązel podkreślał ogromną serdeczność i gościnność rodziny Bulisiów, wnuczka i prawnuczki złożyły swojej babci wierszowane życzenia, Andrzej Dziedzina Wiwer odczytał specjalnie napisany, okazjonalny wiersz jej poświęcony, a kapela Jaśka Kubika z Krościenka n.D. dołączyła się do powinszowań – odegraniem 100 lat! Miły wieczór zakończył się degustacją potraw przygotowanych przez rodzinę Zachwiejów.
Wystawa  Rodzina Zachwiejów. Igłą, dłutem, pędzlem przez pokolenia będzie czynna w galerii Pijalnią Wód do 24 stycznia 2016 r.

Alina Lelito
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas