aktualności

Ewa Zachwieja uhonorowana Złotym Medalem za Długoletnią Służbę

03.11.2017

Mieszkająca od wielu lat w Szczawnicy Ewa Zachwieja została odznaczona Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy nagrodę wręczył Minister Wojciech Kolarski. Wraz z Panią Ewą odznaczenia dostało 16 innych zasłużonych nauczycieli szkół artystycznych. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim,  z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

W Szczawnicy Panią Ewę znają wszyscy. Przez wiele lat była dyrektorem szczawnickiej filii Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu, kierownikiem artystycznym Zespołu Pieśni i Tańca „Juhasy”, dyrygentem i kierownikiem artystycznego Chóru „Jaworczanie”. Pani Ewa, choć rodowita krakowianka, od prawie 50 lat jest mieszkanką Szczawnicy i nie sposób sobie wyobrazić życia kulturalnego miasta bez Jej osoby.

 

Ewa Zachwieja uczyła gry na fortepianie, teorii i rytmiki. Prowadziła także zajęcia wychowania muzycznego w szczawnickich szkołach i krościeńskim Liceum Ogólnokształcącym. Na szerszym forum znana jest z działalności kulturalnej, uświetniając szereg uroczystości miejskich programem artystycznym w wykonaniu prowadzonych przez siebie zespołów wokalno–tanecznych, którym akompaniuje na fortepianie.

To dzięki determinacji pani Ewy, jej męża Stanisława, Wandy Silezin szkoła muzyczna będzie miała nową, piękną siedzibę w Jaworkach.

 

Za swoją pracę społeczną na rzecz środowiska otrzymała wiele odznaczeń państwowych, dyplomów i listów pochwalnych, m.in. Nagrodę III stopnia Ministra Oświaty i Wychowania za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej (1975r.), Srebrną Odznakę za zasługi dla Województwa Nowosądeckiego (1979r.), odznakę Zasłużony Działacz Kultury (1981r.), Uchwałą Rady Państwa Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1987r.), Medal 40.lecia Polski, a także medale honorowe PTTK i Klubu Sportowego „Pieniny” oraz liczne nagrody resortowe. Została Człowiekiem Roku 1997. W 2013 otrzymała Motyla Pienińskiego, nagrodę dyrektora MOK za zasługi dla kultury pienińskiej. Zespół „Juhasy” został odznaczony Medalem za zasługi im. Józefa Szalaya.

 

Pani Ewa aktualnie jest już na emeryturze, jednak tak bardzo kocha muzykę i ludzi, że nadal przekazuje swoją wiedzę i zamiłowanie do pienińskiego folkloru, prowadząc m.in. warsztaty muzyczne dla Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

 

Gratulujemy!

 

 

JD/AL

fot.JD

 

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 22 10.2018
  • 24 10.2018
  • 11 11.2018
  • 31 12.2018
reklama
dołącz do nas