aktualności

Geologiczne skarby

13.12.2017

W Nowym Targu podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Geoparku Pieniny. Ma on powstać na obszarze tzw. Pienińskiego Pasa Skałkowego.

Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu gościła w miniony piątek roku uczestników spotkania inicjującego działania na rzecz utworzenia geoparku PIENINY na obszarze podhalańskich gmin. W spotkaniu wzięli przedstawiciele gmin: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Czorsztyn, Łapsze Niżne, miasta i gminy Nowy Targ, Szaflary i Czarny Dunajec. Obecni byli także naukowcy z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu oraz przedstawiciel Geoparku „Geoland Świętokrzyski” Michał Poros. 

Podczas spotkania zaprezentowano ideę geoparków UNESCO oraz projekt geoparku w woj. świętokrzyskim i na tym przykładzie dyskutowano nad możliwością utworzenia geoparku w naszym regionie. Podpisano również list intencyjny, popierający pomysł utworzenia Geoparku Pieniny, oraz ustalono plan dalszych spotkań w celu promocji tej idei w poszczególnych gminach. 

Geopark UNESCO to obszar o wyznaczonych granicach, w obrębie którego obiekty i krajobrazy cechują się międzynarodowym znaczeniem geologicznym. Geopark nie wprowadza żadnej nowej formy ochrony prawnej, czyli nie jest nowym parkiem. Jego zadaniem jest promocja i stworzenie atrakcji turystycznej z posiadanych walorów geologicznych. Na Podhalu atrakcją geologiczną światowej kasy jest m.in. Skałka Rogoźnicka wpisana na listę UNESCO. Obiekt jest unikatowy, tymczasem, mimo wielu starań, nie posiada żadnej infrastruktury turystycznej, a nawet drogi, która by pozwoliła turystyczne wykorzystanie tego miejsca. 

Na wpisanie na listę UNESCO czeka też Przełom Dunajca. 

oprac. r/ źródło: PPWSZ
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas