aktualności

Do Szczawnicy płyną miliony

10.01.2018

W środę 10 stycznia w kinoteatrze „Pieniny” odbyło się spotkanie mieszkańców Szczawnicy, Szlachtowej i Jaworek z Marszałkiem Województwa Małopolskiego Stanisławem Sorysem, Radnym Województwa Małopolskiego Stanisławem Barnasiem oraz z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą. Spotkanie było zwieńczeniem wielomiesięcznych starań uzdrowiska o pozyskanie dofinansowań na 3 główne projekty, których realizacja dotyczy poprawy jakości powietrza oraz rewitalizacji centrum miasta - marszałek przywiózł do Szczawnicy 3 umowy gwarantujące przyznanie dofinansowania, o łącznej wartości 9 mln zł. z czego unijne dofinansowanie stanowi ponad 7,2 mln zł.

Pierwszy z projektów „Ograniczanie niskiej emisji na terenie Miasta – biomasa i paliwa gazowe” przewiduje wymianę 126 szt. źródeł ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych na kotły na biomasę, paliwa gazowe oraz pompy ciepła. Łączną wartość projektu to 1 mln 830 tys. zł.
Kolejna umowa przewiduje wsparcie finansowe w wysokości 1 mln 817 tys. zł dla 199 gospodarstw domowych. Projekt „Ograniczanie niskiej emisji na terenie Miasta Szczawnica – paliwa stałe” polega na wymianie dotychczasowych źródeł energii na kotły V klasy – informuje burmistrz Niezgoda.

Natomiast Marszałek Sorys dodaje: - W trosce o poprawę jakości powietrza w całym województwie wymieniamy tysiące starych pieców na nowe i ekologiczne. Dzięki przekazanym dziś umowom uda się wymienić 325 pieców w mieście i gminie. Na ten cel samorząd województwa przeznaczył prawie 3,6 mln zł.

 

Trzecim projektem jest „Rewitalizacja uzdrowiska” związana z przebudową kilku miejsc w centrum Szczawnicy. Projekt o łącznej wartości 5 mln 416 tys. zł przewiduje przebudowę centrum Szczawnicy: ulicy Zdrojowej, Alei Parkowej, ul. Jana Wiktora, alejek przylegających do Parku Dolnego i łączących park z ulicą Zdrojową oraz z promenadą spacerową nad Grajcarkiem.

- W ubiegłym roku do Małopolski przybyło prawie 15 mln turystów z kraju i zagranicy. Oprócz Krakowa turyści chętnie odwiedzają mniejsze miejscowości, chociażby ze względu na ich uzdrowiskowe walory. Jedną z nich jest – położona w malowniczym zakątku regionu – Szczawnica. Teraz dzięki prawie 3,7 mln zł dofinansowania z RPO centrum tego miasta przejdzie gruntowną rewitalizację, co pozwoli stworzyć jeszcze bardziej przyjazną przestrzeń do rekreacji, wypoczynku i poprawy zdrowia – mówi wicemarszałek Stanisław Sorys.


Wszystkie dofinansowane projekty powinny być zrealizowane i rozliczone do końca 2019 roku.

 

Na spotkanie przybyło bardzo wielu mieszkańców, zainteresowanych przede wszystkim wymianą pieców na kotły 5 generacji. Uroczystość swoim śpiewem umilały dzieci z zespołu Juhasy przy akompaniamencie Ewy Zachwiei.

 

Źródło: Urząd Marszałkowski, UMiG Szczawnica

Opr. JD

Fot. JD

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 13 12.2018
  • 13 12.2018
  • 17 12.2018
  • 17 12.2018
  • 18 12.2018
  • 31 12.2018
  • 31 12.2018
  • 09 02.2019
reklama
dołącz do nas