aktualności

III Ogólnopolska Olimpiada Sportowo-Pożarnicza Strażaków OSP w Jaworkach

14.09.2015

W miniony weekend na terenie Areny Narciarskiej Jaworki-Homole odbyła się III Ogólnopolska Olimpiada Sportowo-Pożarnicza Strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych. W zmaganiach wzięło udział 60 drużyn startujących w pięcioosobowych składach. O godz. 10:00 nastąpiło oficjalne rozpoczęcie imprezy, przekazaniem raportu gotowości członkowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP Edwardowi Siarce, po czym nastąpiło wciągnięcie flagi związkowej na maszt.

Przywitano przybyłych gości, m.in.: posła na sejm druha Edwarda Siarkę,  dyrektora ZOW ZOSP RP Kazimierza Sady, zastępcę dyrektora Zarządu Wykonawczego OSP RP druha Wiesława Golańskiego, druha Jana Kuczkowicza z Nowego Targu, radnego powiatu nowotarskiego Bogusława Waksmundzkiego, prezesa OSP Jaworki Jana Krzesło, przewodniczącego komisji edukacji i sportu Szczawnicy Jacka Śliwińskiego, szczawnicką radną i przewodnicząca Miejsko-Gminnego OSP Łucję Rak oraz Miss Polski Ziemi Łódzkiej Annę Fortecką.
 
W pierwszym dniu olimpiady druhny i druhowie mieli do wykonania trudny i wymagający dobrej kondycji tor przeszkód. Nie obeszło się bez kilku groźnie wyglądających upadków, jednak na szczęście wszyscy uczestnicy wyszli z rywalizacji bez szwanku. Nad bezpieczeństwem zawodników czuwali ratownicy z OSP. Warto  wspomnieć, że w rywalizacji udział wzięła także drużyna polskiego olimpijczyka Mateusza Ligockiego, pokonując tor w całkiem dobrym czasie. Imprezę uświetniały występy Orkiestry Dętej OSP Niepołomice. Odbył się pokaz ratownictwa paramedycznego przeprowadzony przez drużynę OSP z Chrzanowa. Nie zapomniano o najmłodszych przygotowując kąciki gier i zabaw. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było zaopatrzyć się zarówno w gadżety dotyczące pożarnictwa, jak i specjalistyczny sprzęt strażacki.
Na drugi dzień zawodów przygotowano nieco krótszy, ale równie trudny tor, który sprawił niemało kłopotów startującym. Tym razem zawodnikom przygrywała miejscowa kapela Jaworcanie. Odbyły się wybory miss strażackiej, które wygrała 17-letnia druhna z OSP Waksmund Aleksandra Waksmundzka.
Strażacy mogli także wziąć udział w Mistrzostwach Świata w jedzeniu kiełbasy. Dla najmłodszych odbył się konkurs rysunkowy z nagrodami.
 
„To już trzecia edycja Olimpiady Strażackiej w Pieninach. Dwie poprzednie imprezy odbywały się w centrum Szczawnicy na Placu pod Kolejką. Tym razem odeszliśmy trochę od centrum miasta i przenieśliśmy się do Jaworek w przepiękną scenerię górską. Przyjeżdżają do nas drużyny z całej Polski, więc postanowiliśmy pokazać uczestnikom tę piękną okolicę. Ponadto tor ustawiony na terenie Areny może być znacznie bardziej urozmaicony” – mówi Zbigniew Tokarski – jeden z organizatorów.
 
Zwycięzcami tegorocznej olimpiady zostały drużyny:
I.Drużyny mieszane:
1. OSP Gogołów
2. OSP Juszczyn
3. OSP Mniszków
II. Drużyny kobiece:
1. OSP Ptaszkowa
2. OSP Stare Bukowno
3. OSP Gogołów
III. Drużyny męskie:
1. OSP Ptaszkowa
2. OSP Nowe Bystre
3. OSP Zaczernie

Pula nagród wynosiła 10 000 zł. w gotówce i 10 000 zł w nagrodach rzeczowych.

Podczas olimpiady zbierano pieniądze na rehabilitację druha Stanisława Budza z Bukowiny Tatrzańskiej, który w ubiegłym roku uległ wypadkowi podczas służby.
 
Organizatorami zawodów byli druhowie Dariusz i Zbigniew Tokarscy ze Szczawnicy, Lucjan Malinowski – właściciel Areny Narciarskiej Jaworki-Homole oraz Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Krakowie. Imprezę prowadził Jacek Śliwiński i druh Łukasz Smółka. 

Tekst i fot. Jarosław Krajewski
 
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 21 09.2019
  • 22 09.2019
  • 24 09.2019
  • 25 09.2019
  • 28 09.2019
  • 29 09.2019
  • 02 10.2019
  • 12 10.2019
  • 31 10.2019
  • 31 10.2019
reklama
dołącz do nas