aktualności

Szczawnica świętuje odzyskanie niepodległości

11.11.2018

Szczawnica świętowanie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęła już w piątek. Przez trzy dni odbywały się przeróżne uroczystości, każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od mszy świętej i apelu poległych po Bieg Niepodległości i festiwal pieśni patriotycznych.

W Szczawnicy obchody 100-lecia odzyskania niepodległości rozpoczęły się odsłonięciem "Krzyża Legionistów" przy tablicy upamiętniającej mieszkańców Szczawnicy walczących w I wojnie światowej. 
Autorem krzyża, którego pomysłodawcą był Pieniński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, jest miejscowy rzeźbiarz - Marek Dziedzina.
Złożono także wiązanki kwiatów na grobie żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej na Przysłopie.
Inaugurację obchodów Święta Niepodległości uświetnił hymn państwowy wykonany przez uczniów szczawnickich szkół oraz orkiestra dęta działająca przy OSP .

 

W ramach obchodów rocznicy 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości została także otwarta okolicznościowa wystawa "Szczawniczanie w walce o Niepodległą".

Przybyłych do muzeum gości przywitała dyrektor Barbara Węglarz, która przybliżyła historię Pienin i jej mieszkańców w latach 1914 – 1918.

Następnie odbyło się przedstawienie przygotowane przez Chór Uniwersytetu III Wieku pod dyrekcją Ewy Zachwiei z towarzyszeniem zespołu "Juhasy".

 

W sobotę niepodległość Polski uczczono na dwa zgoła różne sposoby: rano na promenadzie nad Grajcarkiem wystartował Bieg Niepodległości, natomiast wieczorem w remizie OSP odbyły się Szczawnickie Zaduszki, wspominające i upamiętniające zasłużonych Szczawniczan, także tych walczących w legionach. Zaduszki organizowane są od wielu lat przez Zespół im. Jana Malinowskiego pod kierownictwem Pani Anieli Krupczyńskiej.

 

Natomiast niedzielne obchody rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego i złożeniem wiązanek na starym placu kościelnym, przemówieniem burmistrza Grzegorza Niezgody oraz apelem poległych. Następnie w szczawnickim kościele parafialnym odbyła się msza święta za Ojczyznę.

Na zakończenie szczawnickich obchodów stulecia odzyskania niepodległości w sali kinoteatru Pieniny odbył się XXI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej, w którym udział wzięło ponad 30 uczestników.
 

JD

fot. UMiG Szczawnica, Zbigniew Lach, JD

galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 20 05.2019
  • 22 05.2019
  • 31 05.2019
  • 01 06.2019
reklama
dołącz do nas