aktualności

ZUS: miliardy dopisane do kont ubezpieczonych

09.06.2020

Ponad 243 mld złotych przybyło klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na ich kontach i subkontach w wyniku czerwcowej waloryzacji składek. Są osoby, które zyskały w ten sposób nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co roku 1 czerwca ZUS rozpoczyna waloryzację środków zgromadzonych na kontach i subkontach ubezpieczonych, w tym waloryzację kapitału początkowego. Wysokość waloryzacji konta zależy od inflacji (wzrostu cen towarów i usług) i od przypisu składek (wzrostu płac i liczby ubezpieczonych) z poprzedniego roku. Z kolei waloryzacja subkonta to pochodna dynamiki wzrostu PKB za ostatnie 5 lat.
 
Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny w czerwcu stan kont ubezpieczonych, który zawiera kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitał początkowy, wzrośnie o 108,94 proc. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stan subkonta wzrośnie o 105,73 procent.
 
Dzięki waloryzacji łącznie środki ubezpieczonych zapisane w ZUS zwiększyły się o kwotę 243 397 728 467 złotych.
 
Podwyżka na poziomie 108,9 proc. na koncie, czy 105,7 proc. na subkoncie daje wzrost kapitału emerytalnego na poziomie nienotowanym dziś na żadnej lokacie. Wskaźnik 108,9 proc. pozwala na przyrost stanu konta o wartości 450 tys. zł o kwotę 40,2 tys. złotych. Natomiast jeśli ktoś zgromadził 850 tys. zł składek i kapitału początkowego, to po waloryzacji zostanie dopisane aż 76 tys. złotych.
 
Informacja o  stanie konta
Kolejnym krokiem, po zakończeniu rocznej waloryzacji, jest przygotowanie informacji o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU) według stanu na 31 grudnia 2019 roku. Jak co roku zostanie ona przekazana do ubezpieczonych. Tym razem nie będzie wysłana w wersji papierowej, tylko trafi w formie elektronicznej na profile ubezpieczonych w Platformie Usług Elektronicznych. Tylko na wniosek ubezpieczonego IOSKU zostanie przesłane w formie papierowej.
 
 
Anna Szaniawska
regionalny rzecznik prasowy ZUS
województwa małopolskiego
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas