aktualności

Czytelnicy pytają: co ze spacerami na Słowację?

18.06.2020

Na adres redakcji otrzymujemy ostatnio dużo zapytań: "Czy można udać się na Słowację w celach turystycznych?" Wokół tematu narosło wiele mitów, np. że można, jeśli nasz obyt nie jest dłuższy niż 48 godzin, albo że można na trasie "Szczawnica - Czerwony Klasztor - Sromowce Niżne. Podkreślamy - nie warto ryzykować - przed wyruszeniem w trasę warto zasięgnąć informacji w odpowiednich miejscach, np.na stronie Ambasady Słowacji w Polsce.

Niestety nadal niemożliwy jest swobodny przejazd polskich obywateli przez Słowację. Podobnie jest ze spacerami i pokonywaniem szlaków turystycznych. Złamanie tego zakazu grozi obowiązkową 14-dniową kwarantanną, ale także może nas  słono kosztować.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi na Słowacji zasadami, obywatele polscy nie mają możliwości swobodnego przemieszczania się przez terytorium Słowacji. Polska nie znalazła się na liście państw, które zostały uznane za bezpieczne pod względem zagrożenia epidemicznego koronawirusem.

Niedozwolony jest wjazd/tranzyt w celach turystycznych i pracowniczych. Powrót do Polski jest możliwy bez ograniczeń, tranzyt do innego państwa UE wymaga uzyskania zgody władz słowackich.

Kontrole na Słowacji są wyrywkowe, jednak obarczone karą mandatu w wysokości 1659 euro.


Więcej informacji można znaleźć na stronie WWW Ambasady RP w Bratysławie:

Tranzyt jest dozwolony wyłącznie w przypadku powrotu do domu/miejsca zamieszkania:

https://www.gov.pl/web/slowacja/-tranzyt-obywateli-polskich-przez-terytorium-slowacji

Zasady wjazdu cudzoziemców na Słowację:

https://www.gov.pl/web/slowacja/zasady-wjazdu-cudzoziemcow-na-terytorium-republiki-slowackiej
 

JD

fot. czorsztyn.pl 

komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas