co, gdzie, kiedy

Fascynująca dzika przyroda w malarstwie Marka Kołodziejczyka

18.12.2018
Już od 19 grudnia b.r., w Galerii Pijalni Wód w Szczawnicy, będzie można obejrzeć wystawę prac pasjonata i znawcy dzikiej przyrody, a zarazem fotografika, rysownika i malarza - Marka Kołodziejczyka.

Ekspozycja przedstawia dzikie zwierzęta charakterystyczne dla polskich krajobrazów. Prezentowane prace  zostały wykonane techniką akwareli łączonej z akrylem, która pozwala na wierne odzwierciedlenie obrazu wraz z detalami; powstały w oparciu o unikatowe fotografie, wynik niezliczonych godzin spędzonych przez artystę w terenie na obserwacji zwierząt.

Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek, 18 grudnia o godz. 17.00. Ekspozycja  z możliwością nabycia prac czynna w dniach 19.12. -  28.02. (oprócz 24. i 25.12.) w godz. 10.00-17.30. 

Organizatorami wystawy są Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego.


Marek Kołodziejczyk
Pasjonat przyrody. Absolwent Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny członek Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego oraz Komitetu Ochrony Kuraków. Obserwator i znawca biologii dzikich zwierząt.
Swoją pasję obcowania z przyrodą wykorzystuje w pracy zawodowej. Zajmuje się fotografią i filmowaniem  zwierząt w ich naturalnym środowisku, ekspertyzami rolno-środowiskowymi, monitoringiem ptaków lęgowych. Jego drugą miłością jest malarstwo i rysunek.  Obie te pasje łączy w swoich pracach, które wykonuje w różnych technikach malarskich. 
W 1998 roku został wyróżniony w konkursie "Bird Illustrator of the Year" organizowanym przez magazyn "British Birds". W latach 1998-2002 kilkakrotnie wystawiał swoje prace na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemii. W 2005 jego prace zostały zaprezentowane na wystawie pt. "Ptaki Świata" w Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. W 2008 był jednym z autorów zdjęć do filmu M. Krzyżańskiego pt. "Polskie orły" oraz cyklu programów przyrodniczych "100 tysięcy bocianów" realizowanych na zlecenie TVP. W 2017 jego prace prezentowane były w Londynie podczas prestiżowej wystawy ”Wildlife artist of the year” organizowanej przez Fundację David Shepherd Wildlife.
Jego ilustracje i fotografie znalazły się na plakatach, broszurach i materiałach dydaktycznych Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Roztoczańskiego Parku Narodowego, Towarzystwa Przyrodniczego "Bocian” oraz Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, a także w książkach: "Ptaki-Środowisko-Zagrożenia-Ochrona" Wydawnictwa LTO, "Atlas ptaków lęgowych Lubelszczyzny" Wydawnictwa LTO.
komentarze