aktualności

Obóz Zagłady w Bełżcu

05.09.2012

Ziemio nie kryj mojej krwi, Iżby mój krzyk nie ustawał. Księga Hioba 16,18

Pierwsze transporty do obozu zagłady w Bełżcu przybyły 17 marca 1942 r. Były to deportacje Żydów z Lublina i Lwowa. Każdy z nich liczył około 1400-1500 osób. Tego dnia rozpoczęła się masowa eksterminacja Żydów w obozie śmierci w Bełżcu, która z przerwami trwała do połowy grudnia 1942 r.

W sierpniu 1942 roku do Obozu Zagłady przybyły transporty z miejsowości:

Biecz, Bieździedzia, Biłgoraj, Blizne, Bobowa, Bochnia, Bolechów, Borysław, Bóbrka, Brzeszów, Brzuchowice, Chyrów, Czarny Dunajec, Czorsztyn, Czortków, Dobczyce, Dolina, Domaradz, Drohobycz, Dukla, Frysztak, Garbatka, Gdowca, Gdów, Golcowa, Goraj, Gorlice, Gródek Jagielloński, Grybów, Gwoźnica, Jarosław, Jasiennica, Jasiennica Rosielna, Jasło, Jedlica, Jeziorna, Jordanów, Kołaczyce, Komańcza, Korczyna, Krosno, Krościenko, Krynica Zdrój, Leżajsk, Limanowa, Lwów, Łabowa, Łańcut, Łącko, Madenica, Maków Podhalański, Markowiec, Mikołajewo, Mikulińce, Mysłowice, Myślenice, Niebieszczany, Nowotaniec, Nowy Sącz, Nowy Targ, Nowy Wiśnicz, Olesko, Ołpiny, Orzechówka, Pielnia, Pilzno, Piwniczna, Podbuż, Przemyśl, Rabka, Radymno, Rymanów, Sambor, Sasów, Schodnica, Skałat, Skawina, Stary Sambor, Stary Sącz, Stebnik, Strzeliska Nowe, Strzyłki, Szczawnica, Szczebrzeszyn, Szczerzec, Tarnogród, Tarnopol, Tłuste, Tokarnia, Trembowla, Truskawiec, Turka, Wesoła, Wieliczka, Wola Jasienicka, Zamość, Zasław, Zbaraż, Złoczów, Zwierzyniec, Żmigród, Żołynia

Obersturmfuhrer SS Kurt Gerstein w swych zeznaniach złożonych w maju 1945 r. tak opisał proces uśmiercania w obozie w Bełżcu: "Pojechaliśmy do Bełżca (...). Wszędzie były miliony much. (....) Przyjechał pociąg ze Lwowa: 45 wagonów z 6700 Żydami, z których 1450 było już martwych. Pociąg zatrzymał się. Dwustu Ukraińców odsunęło drzwi i bijąc skórzanymi kańczugami wypędzało Żydów z wagonów. Kolejne rozkazy przekazywano przez megafon: rozebrać się całkowicie, także protezy, okulary itp., oddać kosztowności, buty powiązać dokładnie. Kobiety i dziewczęta skierowano następnie do fryzjera, który dwoma-trzema ruchami ścinał włosy i wrzucał do worków na kartofle. Następnie ruszyła procesja. W przodzie - młoda dziewczyna, piękna jak z obrazka. Tak szli wszyscy nadzy, mężczyźni, kobiety, dzieci. Matki z niemowlętami na rękach powoli wchodziły do komór gazowych. (....) Na koniec komory zapełniły się bardzo ciasno. Ludzie stali jeden przy drugim: 700-800 osób na 25 metrach kwadratowych. SS-owcy stłoczyli ich jeden do drugiego, jak tylko było to w ogóle możliwe. Zamknięto drzwi, pozostali oczekiwali nago swej kolejki na zewnątrz. Ludzi mieli zabić spalinami silnika dieslowskiego. Silnik jednak nie zadziałał. (...) Dopiero po 2 godzinach i 49 minutach silnik zaczął pracować. Minęło jeszcze 25 minut. Teraz na pewno większość nie żyje. Widać to przez małe okienko, gdy na chwilę oświetlono komory. Po 28 minutach oddycha zaledwie kilka osób. W końcu po 32 minutach nikt nie żyje. Ludzie z komanda roboczego otwierają drewniane drzwi z przeciwnej strony. (....) Trupy, mokre od potu i moczu, z nogami zabrudzonymi kałem i krwią, wyciąga się na zewnątrz. Trupy dzieci wyrzuca się. Nahajki Ukraińców świszczą wśród komanda. (....) Dentyści obcęgami lub młotkami wyłamują ze szczęk złote zęby i koronki. W pobliżu przechadzał się komendant Wirth. Był w swoim żywiole. Kilku robotników szukało złota, brylantów i kosztowności w narządach płciowych i w odbytnicy. Nagie trupy odnoszono na noszach do jamy o wymiarach 100 x 20 x 12 metrów"[1.1].

Historia obozu w Bełżcu - wejdź


fot: Jakub Dyda
 

źródło: youtube.com

kanał: StudioNizio

 

 

[1.1] Aleksander Krugłow "Deportacje ludności żydowskiej do obozu zagłady w Bełżcu" (Biuletyn Żydowskiego Instytutu Historycznego, nr 3/151, VII-IX 1989)

 

opracowano na podstawie: www.sztelt.org.pl stan na 5.09.2012
 
Więcej na temat: Historia Krościenko
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas