aktualności

Votum Hakowskiego

06.09.2012

 Votum Józefa Nałęcz- Hakowskiego dla Matki Bożej Różańcowej, Królowej Polski – w Krościenku.

 
Józef Hakowski, najznamienitszy złotnik krakowski 2 poł. XIX w., rozpoczynał naukę w pracowniach mistrzów warszawskich - Karola Mintera i Karola Filipa Malcza; rzeźbę studiował u Konstantego Hegla; wiedzę i kunszt pogłębiał w czasie podróży po Europie; w latach 1868-1876 prowadził warsztat cyzelerski w Londynie, uzyskując tytuł nadwornego cyzelera królowej Wiktorii; za namową Adama Potockiego osiadł w 1881 w Krakowie; wykonał tu wiele dzieł reliefowych w srebrze wg obrazów Jana Matejki, między innymi Bitwę pod Wiedniem (obecnie w katedrze wawelskiej) i Rejtana (w Muzeum w domu Matejki w Krakowie).

Wobec śmierci zaprzyjaźnionych artystów, Matejki i Guyskiego, oraz dokuczliwej astmy przeniósł się  z końcem 1895 roku na stałe do Krościenka.

W 1893 roku wraz z rodziną zgubił się  w okolicach Chwała Bogu. Odnaleziony został przez flisaka Jana Koterbę (Stramę). Koterba umówił się wcześniej z Hakowskim na spływ przełomem Dunajca. Przygotował łódź, jednak Hakowski nie przybył. Wracając do Krościenka przez Wąwóz Sobczański i „Chwała Bogu”, usłyszał w krzakach płacz. Okazało się, że to Józef z żoną i synem modlili się o ratunek. W zamian za ocalenie Hakowski wykonał dla krościeńskiego kościoła pozłacaną lampę wieczną z napisem:




 „Votum Józefa Nałęcz- Hakowskiego dla Matki Bożej Różańcowej, Królowej Polski" – w Krościenku.

Biogram Józefa Nałęcz - Hakowskiego - wejdź

Wirtualny spacer po starym kościółku - wejdź

opr. na podstawie PSB i artinfo.pl

opr. Jakub Dyda
Więcej na temat: Historia Krościenko
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas