aktualności

Wydarzenia kulturalne, nie zauważone przez władze Krościenka

10.01.2011

 8 stycznia 2011 r. dla Krościenka n/Dunajcem był niezwykle ważnym dniem dla kultury tej miejscowości i artystów z tej miejscowości, choć niezauważonym przez władze Gminy.

Wydarzeniami tymi były: pierwszy z serii trzech kolejnych koncertów o tematyce kolędowej w kościele parafialnym pw. Wszystkich Świętych, wystawa malarstwa autorstwa pienińskiego twórcy Andrzeja Beliczyńskiego, zorganizowana przez Partnera Festiwalu, Stowarzyszenie Artystów Pienińskich i promocja książki autorstwa prof. Andrzeja Skorupy (tekst) i Rafała Monity (zdjęcia), zatytułowanej ,,Grywałd - kościół drewniany’’, odbywające się w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Krościenku n.D.

 

Koncert w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem był prezentacją kolęd z różnych krajów, wykonanych przez krakowski Chór Kolegiaty św. Anny ,,Schola Cantorum Cracoviensis’’ pod dyrekcją Barbary Karpały, któremu towarzyszył, a także wykonywał kolędowe improwizacje na organach, Marcin Augustyn, student V roku krakowskiej Akademii Muzycznej, w klasie organów prof. Andrzeja Białko.

Koncert, pomimo panującego zimna w przepięknym starym krościeńskim kościele, rozgrzał licznie przybyłą publiczność, a w ich serca wlał ciepło najwspanialszych kolęd i pastorałek polskich, austriackich, chorwackich, włoskich i hiszpańskich. Niektóre z nich Barbara Karpała, dyrygentka krakowskiego chóru, zaproponowała do wspólnego śpiewania, co bardzo zbliżyło wykonawców oraz publiczność do siebie w tym jednym z najpiękniejszych okresów polskiej kultury, czasu okresu Bożego Narodzenia. „Przez wspólny śpiew kolęd, Boże Narodzenie narodziło się w sercu każdego z nas” – powiedział, kończąc koncert, proboszcz krościeńskiej parafii, ksiądz Stanisław Tumidaj.

 
 

Jednocześnie organizatorzy kolejnych koncertów w ramach cyklu „Pieniny-Kultura-Sacrum Kolęsowo”, jak i redakcja Pienin 24.pl zapraszają do kościoła pw. Wszystkich Świętych’’ w dniach 15 stycznia i 22 stycznia 2011 r., zawsze o godzinie 15.30. 

Naprawdę warto!!!

 

Należy jeszcze dodać, iż w tym samym dniu, w tym samym czasie, gdy w Krościenku odbywały się: koncert, wystawa malarska i promocja książki, Kapela Góralska Jaśka Kubika inaugurowała w Gdańsku jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych i towarzyskich w Trójmieście – I Bal Gdański w karnawale 2011r., organizowany corocznie przez Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Kapela razem z tancerzami wystąpiła gościnnie w Sali koncertowej Filharmomii na Ołowiance na specjalne zaproszenie dyrektora naczelnego Filharmonii Bałtyckiej, prof. Romana Peruckiego. Dzień później, w niedzielę 9 stycznia, Kapela uświetniła grą i śpiewem sumę pontyfikalną w Archikatedrze Oliwskiej, celebrowaną przez Metropolitę Gdańskiego Ks. Arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia. Występy pienińskich górali na Wybrzeżu spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem słuchaczy koncertu i uczestników Balu Gdańskiego oraz słowa uznania i wdzięczności od władz i hierarchów kościelnych Gdańska

Janusz Chęciński
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 06 02.2022
reklama
dołącz do nas