aktualności

Gminne dożynki w gminie Łapsze Niżne - wieniec z Trybsza wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy

02.09.2013

ŁAPSZANKA. Plenerową mszą świętą na wierchu Łapszanki rozpoczęły się dożynki i zakończenie Lata 2013 w gminie Łapsze Niżne.

Miejsce dożynek było wyśmienite, właśnie z tego wierchu rozciąga się bodajże najpiękniejszy widok na Tatry, ale deszczowa pogoda utrudniła oglądanie pleneru i trochę pokrzyżowała plany organizatorom dożynek – Urzędowi Gminy i Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Niedzicy, sołectwu Łapszanka oraz OSP i Szkole Podstawowej w Łapszance.

Najwytrwalszych mieszkańców gminy nie odstraszył jednak ciągle padający deszcz, przyszli licznie uczestniczyć w świecie plonów. Atrakcji było co niemiara.

Starostwie dożynek – Lucyna Pietraszek i Franciszek Swoczyk – zaprezentowali publiczności wieńce dożynkowe, a wójtowi Pawłowi Dziubanowi wręczyli chleb z tegorocznych plonów. Wieńce ułożono na scenie letniego amfiteatru, można było je podziwiać i fotografować.

Wszystkie wieńce były piękne, dlatego jury w składzie: Helena Klimczak (przewodnicząca), Barbara Stanek, Magdalena Wenit Agnieszka Sołtys, Henryk Janeczek, Józef Sowa i Piotr Miśkowicz – nie miało łatwego zadania w ich ocenie i wyborze tego najpiękniejszego. Przewodnicząca jury Helena Klimczak wyraziła przekonanie, że w przyszłym roku do konkursu zgłosi się wszystkie dziewięć sołectw. Ale i te sześć, które wzięło udział w tegorocznych dożynkach, to i tak bardzo dużo, zważywszy, że wykonanie wieńca wymaga pomysłu i wiele pracy. Podziękowała wszystkim wykonawcom za trud włożony w pracę nad wykonaniem wieńców i życzyła im wygranej. Każdy wieniec był skrupulatnie oglądany pod względem zasad regulaminu konkursu.

Zwyciężył wieniec z Trybsza za oryginalny sposób przedstawienia tradycji regionu, kiszenia kapusty, zgodnie z wymaganymi kryteriami konkursu. Nagrodą było 1000 złotych ufundowane przez wójta gminy Pawła Dziubana. Drugie miejsce zajął wieniec Łapszańskiego Koła Tradycji i 800 złotych. Trzecie miejsce zajął wieniec z Kacwina i nagrodę 600 złotych. Wyróżniono i nagrodzono kwotą po 400 złotych wieńce z Łapszanki, Frydmana, sołectwo i Szkołę Podstawową Łapsz Wyżnych.

Podsumowano i ogłoszono wyniki konkursu „Na najbardziej zadbane obejście” w gminie Łapsze Niżne. Jury w składzie: Helena Klimczak (przewodnicząca), Genowefa Kaczmarczyk, Zofia Bandyk, Jan Noworolski, Henryk Janeczek, dwukrotnie obeszli wszystkie sołectwa, pierwszy raz na wiosnę, powtórnie pod koniec sezonu wakacyjnego, aby obejrzeć przydomowe ogródki i posesje.

Komisja nagrodziła – Annę i Mariana Marusarzów z Falsztyna, Małgorzatę i Jana Tomaszkowiczów z Frydmana, Annę i Adama Stronczków z Kacwina, Tadeusza i Monikę Kapołków z Łapszanki, Renatę i Józefa Złahodów z Łapsz Niżnych, Romanę i Franciszka Payerhinów z z Łapsz Wyżnych, Grażyne i Stanisława Rusnaczyków z Niedzicy, Sabinę i Walentego Milaniaków z Niedzicy – Zamek, Bożenę i Mieczysława Łojków z Trybsza.

Ponadto jury wyróżniło kolejne dziewięć osób z poszczególnych sołectw. Byli to – Janina, Milan Klimczakowie z Falsztyna, Władysława i Józef Noworolscy z Frydmana, Józefa i Franciszek Wójcikowie z Kacwina, Barbara i Stanisław Kapołkowie z Łapszanki, Dorota i Grzegorz Fąkowie z Łapsz Niżnych, Anna i Łukasz Stankowie z Łapsz Wyżnych, Anna i Marian Piątkowie z Niedzicy, Elżbieta i Henryk Milaniakowie z Niedzicy – Zamek, Maria i Maciej Płachtowie z Trybsza.

Podczas gminnych dożynek odbył się przegląd orkiestr dętych, których w tej gminie jest bardzo dużo. Zmarzniętą publiczność rozgrzały gorące rytmy orkiestr z Kacwina, Łapsz Niżnych i Łapsz Wyżnych. Wystąpiły zespoły regionalne „Osturnianka” z Osturni i „Hajduki” z Łapsz Wyżnych oraz uczniowie ze szkoły Podstawowej z Łapszanki. Siostry Maria i Lidia Błachut z Kacwina zaprezentowały się w solowym wykonaniu piosenek.

Stoisko z wydawnictwami o Spiszu miało Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolic. A liczne punkty małej gastronomi serwowały potrawy regionalne i potrawy z grilla. Można było smakować tradycyjne, najlepsze w całym regionie spiskie wyroby wędliniarskie, kołoce, moskole, grulownik i ciasta domowego wypieku. Dożynki zakończył koncert zespołu folkowo – rockowego „Sprytni”.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 04.2024
  • 01 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas