aktualności

Białka Tatrzańska wygrywa plebiscyt Wielkie Odkrywanie Małopolski

05.10.2013

SZCZAWNICA-JAWORKI. W dawnej cerkwi obrządku greckokatolickiego, odbyły się obchody Światowego Dnia Turystyki oraz XIV plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski 2013.

Gospodarzami wydarzenia byli: Jacek Krupa – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Grzegorz Niezgoda – burmistrz Szczawnicy, Leszek Zegzda – prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej i przewodniczący Komisji Kultury Sejmiku Małopolskiego oraz Bernadetta Podlińska – prezes Polskapresse Oddział w Krakowie, wydawcy „Gazety Krakowskiej”, która była współorganizatorem plebiscytu.

Zwycięzcą tegorocznego plebiscytu została i nagrodę Grand Prix otrzymała Białka Tatrzańska. To zaszczytne wyróżnienie i nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych odebrali: Władysław Piszczek – sołtys Białki T. i Stanisław Łukaszczyk - wójt Bukowiny Tatrzańskiej. Obaj podziękowali organizatorom za wyróżnienie oraz wszystkim tym, którzy w plebiscycie zagłosowali za Białką Tatrzańską i obiecali, że będą się starali robić wszystko, aby ta turystyczna górska miejscowość była przyjazna i nadal się rozwijała i przyciągała turystów. Wyróżnione w tej kategorii –„Miejsca niezwykłe” zostały miejscowości - Biecz i Kamienica.

Z okazji Światowego Dnia Turystyki zostały przyznane odznaczenia i wyróżnienia dla osób, które szczególnie przyczyniły się do promocji regionu i mają nie mały wkład w rozwój swoich „małych ojczyzn”. Odznaki Honorowe Ministra Sportu i Turystki „Za zasługi dla Turystki” wręczali Jacek Krupa i Elżbieta Kantor – dyrektor Departamentu Turystyki, Sportu i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Lista wyróżnionych osób była bardzo długa. Z naszego regionu, podhalańskiego, odznaczenia otrzymali: Bartłomiej Koszarek, rekomendowany przez Departament Turystyki, sportu i Promocji UM. Charyzmatyczny dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury – Dom Ludowy, organizator dwóch największych imprez kulturalnych w Bukowinie Tatrzańskiej – Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego, organizator Spotkań Muzyk Podhalańskich” Dziadońcyne granie” i gminnego festynu „U Zbiegu Kultur „Lindada”. Popularyzator małopolskich stacji narciarskich, prowadzący program „Ślizg”.

Andrzej Mańkowski, rekomendowany przez DTSiP UM. Inicjator i główny sprawca przywrócenia Szczawnicy dawnej świetności. Dzięki niemu Uzdrowisko nabiera dawnego blasku. Fundator Muzeum Uzdrowiskowego. Po reprywatyzacji Uzdrowiska i powrotu do rodziny majątku Adama hr. Stadnickiego odrestaurowano wiele strategicznych budowli wokół Palcu Dietla i odbudowano cenny kulturowo budynek Dworku Gościnnego im. Heleny Modrzejewskiej, określanego „świątynią kultury”.

Ewa Przybyło, rekomendowana przez Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP. Od roku 2006 jest burmistrzem Rabki-Zdrpju. Podejmuje szereg działań na rzecz rozwoju oraz promocji gminy Rabka – Zdrój. Włożyła ogromny wkład pracy w powstanie Kompleksu Tężni Solankowej i Pijalni Wód Mineralnych. Efektywnie współpracuje z miejscowym oddziałem PTTK m.in. w zakresie znakowania szklaków turystycznych, w tym szlaków narciarstwa biegowego i Nordic Walkingu.

Teresa Styrczula – Derek, rekomendowana przez PTTK Oddział „Gorce” w Nowym Targu. Przewodnik beskidzki i terenowy oraz pilot wycieczek. Inicjatorka cyklicznych wycieczek dla członków i sympatyków oddziału. Wiele z nich organizuje i prowadzi dla młodzieży.

Laureatami plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski zostali ponadto, w kategorii „Atrakcja turystyczna” – Kopalnia Soli „Wieliczka” – Trasa Górnicza, w kategorii „Wydarzenia” – Rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami w Sękowej, w kategorii „Smacznie i z tradycją” – Restauracja „Beskid’ w Nowym Sączu, w kategorii „W Gościnie” – Hotel&Spa Kocierz, w kategorii „Chata z klimatem” – nagroda zbiorowa, Małopolska Wieś dla Seniorów (15 gospodarstw na terenach wiejskich w Małopolsce), w kategorii „Małopolska osobowość turystyki – Bożena Srebro, dyrektor Biura Sądeckiej Organizacji Turystycznej.

Imprezę prowadzili: Andrzej Wojdyło z redakcji Gazety Krakowskiej i Piotr Gąsienica - dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury. O świątyni i jej zasobach kultu religijnego i pięknym Ikonostasie, który się nie maluje, ale pisze – ciekawie i z wielkim znawstwem opowiedział proboszcz parafii Szlachtowa - Jaworki ks. Józef Włodarczyk. W części artystycznej imprezy wystąpił łemkowski zespół z okolic Gorlic – Serencza.

Tekst i zdjęcia Stanisław Zachwieja
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas