aktualności

Szczawnickie zaduszki

19.11.2013

W remizie OSP w Szczawnicy miały miejsce tzw. „Szczawnickie Zaduszki” – czyli organizowane co roku spotkanie upamiętniające tych, co odeszli – zasłużonych dla miasta i gminy działaczy, twórców ludowych, znane i lubiane postacie i innych. Właściwie każdy z nieżyjących już mieszkańców bywa na tych Zaduszkach wspominany, ponieważ w tak małej społeczności, jaką jest Szczawnica, nie sposób odejść niezauważonym.

Zaduszki zorganizowano w niedzielę 17 listopada w godzinach wieczornych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele działających na tym terenie instytucji w tym burmistrz Grzegorz Niezgoda, przewodniczący Rady Miejskiej Kazimierz Zachwieja, ksiądz Władysław Górak, nauczyciele, uczniowie i wielu wielu mieszkańców, którzy zawsze z sentymentem wspominają swoich zmarłych przyjaciół, znajomych, wychowawców…

Program artystyczny spotkania został podzielony na: „Wspomnienie Papieża Polaka” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Szlachtowej oraz tradycyjne czuwanie i wieczór poezji przygotowany przez Zespół Jana Malinowskiego i członków lokalnego oddziału Związku Podhalan.

Szkoła Podstawowa w Szlachtowej nosi imię Jana Pawła II, dlatego postać Papieża Polaka jest tamtejszym uczniom i nauczycielom szczególnie bliska. Słowno – muzyczny montaż i przedstawienie miały formę programu telewizyjnego emitowanego na kanale TVP Religia. Najpierw dzieci przebrane za turystów zaaranżowały scenkę, jaka mogła mieć miejsce na Placu św. Piotra w dniu wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Zaskoczenie i niedowierzanie wiernych mieszało się wówczas z zaciekawieniem. Dalszy ciąg programu to wizyta w studio i spotkania z osobami, które osobiście znały Karola Wojtyłę: jego koleżanką szkolną, współpracownikiem z kamieniołomów etc.

Całość przeplatana była piosenkami i wierszami w wykonaniu m.in. Agaty Maślanki – laureatki konkursu Pieśni Patriotycznej i Religijnej, który odbył się w szczawnickim MOK-u w dniu 11 listopada. Nad całością czuwały nauczycielki i wychowawczynie ze szkoły.Sprzęt nagłośnieniowy zapewnił MOK.

Druga część wieczoru upłynęła wszystkim na wspominkach. Członkowie Zespołu im. Jana Malinowskiego pod kierownictwem Anieli Krupczyńskiej recytowali wiersze, wspominali zmarłych w ostatnim czasie szczawniczan. Licznie zebrana publiczność chętnie włączała się w śpiew pieśni i melancholijnych przyśpiewek. Jeden z wierszy recytowała nawet dawna sekretarz Szczawnicy – Stanisława Szołtysek. Spotkanie prowadził Andrzej Dziedzina – Wiwer.

wraj/
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas