aktualności

Jubileusz 40-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy

02.12.2013

SZCZAWNICA. W sali kinoteatru Pieniny odbyła się uroczystość jubileuszowa 40-lecia Miejskiego Ośrodka Kultury.

Powołanie do życia przez Urząd Miasta jednostki kulturalnej było słuszną ideą przyświecającą upowszechnianiu kultury i tradycji górali pienińskich, tak mocno osadzonych w strukturach Zespołu im. Jana Malinowskiego, tworzącego się w tym czasie Oddziału Związku Podhalan i Grupy Twórczej Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych , a później powstałego dziecięco-młodzieżowego Zespołu Pieśni i Tańca Juhasy.

W uroczystości uczestniczyli: burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda, wiceprzewodniczący Rady Miasta Wiesław Warzecha, Radni Rady Miasta, byli i obecni pracownicy MOK, dyrektorzy, przyjaciele, sponsorzy i przedstawiciele środowisk twórczych. Uczestnicy wpisali się do Księgi Pamiątkowej. 

Zaproszonych gości powitał Piotr Gąsienica, dyrektor MOK, przypomniał w pokazie multimedialnym wszystkie 11 osób kierujące przez cztery dekady ośrodkiem kultury, ich sukcesy i dokonania, z których wiele weszło na stałe do programu tej zasłużonej dla miasta placówki kulturalnej. Każdy z nich otrzymał wypisane na dyplomach podziękowania za wkład w rozwój kultury pienińskiej.

Pierwszym dyrektorem była Aniela Krupczyńska. W 1974 roku dyrektorem został Marek Zduńczyk, który zajął się przygotowaniem popularnego wówczas teleturnieju „Bank Miast”. Szczawnica z powodzeniem konkurowała z Wisłą. Rok później szefostwo MOK objął Henryk Tokarski. W  1976 roku na stanowisko dyrektora powołana została Teresa Śliwińska-Hyziak pomysłodawczyni i realizatorka słynnego do dziś Lata Pienińskiego – Święta pasterskiego. W roku 1980 zastąpił ją Stanisław Zachwieja. Jego działalność po części przypadła na czasy przemian ustrojowych, w których trzeba było sobie radzić w nowej rzeczywistości i przystosować pracę do warunków zbliżonych do komercyjnych. Dlatego MOK prowadził księgarnie, kino i wypożyczalnię kaset video. Siedzibą MOK była nadal budynek „Zacisze” w Parku Dolnym, po jakimś czasie sprzedany, a działalność przeniosła się do pomieszczeń budynku Straży Pożarnej. Ośrodkiem kierował przez 13 lat, najdłużej ze wszystkich dotychczasowych dyrektorów.

W latach 1996 – 1998 dyrektorem zostaje Irena Salamon – Ciszkowska, pracująca w MOK przez 33 lata. Odznaczona została przez Prezydenta RP Złotym Medalem za Długoletnią Służbę. Przez kolejne trzy lata funkcje dyrektora pełnił Kazimierz Warzecha, który zachował ciągłość wszystkich cyklicznych imprez MOK, za jego kadencji odbył się Redyk w Jaworkach (1998 r.) z plenerową projekcją filmu „Janosik” oraz spotkanie z aktorami w nim grającymi: Markiem Perepeczką, Witoldem Pyrkoszem i Jerzym Cnotą.

W latach 2001-2007 placówką kierował Artur Szpałek. Za jego kadencji przypadły obchody roku jubileuszowego 40-lecia uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę, obchodzono Sylwestra w Górach z firmą „Żywiec” , a po kilkuletniej przerwie Szczawnica ponownie powróciła uczestniczenia w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W roku 2007 dyrektorem został Jerzy Pal, aktor i absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie. Wzbogacił ofertę programową o zorganizowanie Festiwalu Kultur Górskich – Łemków i Górali.

Od 2008 roku do dzisiaj funkcję dyrektora pełni Piotr Gąsienica. Zainicjował obchody Dni Przyjaźni Polsko – Węgierskiej z prezentacją historycznych związków łączących nasze narody oraz ich dorobku artystycznego, a także kontynuował Benefisy zasłużonych dla miasta osób. Za jego kadencji poprawie uległa infrastruktura pracy pracowników i organizacji imprez. Organizował: 50-lecie uzyskania praw miejskich przez Szczawnicę, 600-lecie Szczawnicy i wybory Miss Pienin. Powstał amfiteatr w Jaworkach,   zakupiono plenerową scenę estradową, w ośrodku kultury działa profesjonalne studio nagrań z możliwością nauki gry na instrumentach.

Przed dyrektorem jest wiele nowych wyzwań i oczekiwań mieszkańców, a także odwiedzających miasto i uzdrowisko gości. Z tych funkcji dyrektor wywiązuje się bardzo dobrze, nie tylko, jako organizator imprez, ale i prowadzący je z wielką swadą , także i po góralsku. Nieoceniona stała się współpraca MOK ze starostwem powiatowym i Powiatowym Centrum Kultury. Zaowocowała ona wieloma imprezami folklorystycznymi i wyjazdami zespołów regionalnych działających pod patronatem MOK na Dzień Podhala podczas Targów Sztuki Ludowej w Krakowie.

Tekst Stanisław Zachwieja
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas