aktualności

"Perły Pienin" - wręczone. Wśród odznaczonych ks. Franciszek Bondek i Euroregion Tatry

24.02.2014

Burmistrz Miasta i Gminy Szczawnica Grzegorz Niezgoda spotkał się z przedstawicielami instytucji działających na terenie gminy oraz z samorządowcami z sąsiednich miejscowości. Spotkanie zorganizowane w Karczmie Pienińskiej miało charakter uroczysty.

Przybyli na nie lokalni przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, i innych działających na tym terenie i w regionie instytucji oraz szczawniccy radni.

Burmistrz Niezgoda przywitał wszystkich zebranych, następnie podczas krótkiej prezentacji podsumował działania samorządu Szczawnicy w roku 2013r. Mówił o inwestycjach takich jak np. most na Potoku Sielskim oddany do użytku końcem listopada 2013r., i o planach na rok 2014.

- Uzgodnienia z prywatnym inwestorem pozwolą na wybudowanie dużego i funkcjonalnego ośrodka zdrowia. Rozmawiamy również z firmami, które podejmą się budowy wyciągu narciarskiego na Jarmucie i Durbaszce. W roku 2014 ruszamy z przebudową Urzędu Gminy, natomiast największymi inwestycjami, których realizacja niebawem się rozpocznie na terenie Szczawnicy są: budowa dwupoziomowego parkingu w Pieninach i realizacja kanalizacji w Szlachtowej i w Jaworkach – poinformował burmistrz Niezgoda.

Spotkanie było też okazją do podkreślenia plusów Szczawnicy i jej atutów takich jak nagrody i wyróżnienia zdobyte w 2014r. m.in. wysokie IV miejsce zajęte przez gminę w rankingu magazynu „Wspólnota” – Szczawnica pod względem pozyskania środków unijnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca znajduje się w czołówce miasta polskich. Skutkuje to poprawą infrastruktury i przekłada się na atrakcyjność turystyczną miejscowości.

Podczas spotkania noworocznego wyróżnieniem pt. „Perła Pienin” nagrodzono kolejne osoby zasłużone dla Szczawnicy i Pienin. Pierwszy raz takie statuetki przyznano w roku 2013r. W tym roku osoby wyróżnione to:
- ks. Franciszek Bondek – wieloletni i obecny proboszcz parafii Szczawnica, pracowity i zaangażowany gospodarz. Jemu m.in. szczawniccy parafianie zawdzięczają starania o renowację kościoła pw. Św. Wojciecha Bł. Męczennika w Szczawnicy. Prace renowacyjne ukończono w 2013r.
- Maria Malinowska – była pani skarbnik Miasta i Gminy Szczawnica. Zaangażowanie oraz dbałość, jaką Pani Maria Malinowska wykazywała o finanse publiczne, w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Szczawnicy i uczynienia z niej nowocześnie zarządzanego miasta.
- Oddział Pieniński PTTK, który w roku 2013 obchodził 12-.lecie istnienia. Za działalność społeczną i prace na rzecz Pienin, przyrody, turystyki w regionie. W imieniu Oddziału statuetkę odebrał Marek Misztal – prezes organizacji.
- Euroregion Tatry - Dzięki współpracy z Euroregionem Miasto Szczawnica zrealizowało w 2013r. dwa projekty: Poprawa bezpieczeństwa ruchu turystycznego na ścieżce pieszo-rowerowej łączącej centrum Uzdrowiska Szczawnica ze Słowacją oraz System międzynarodowej informacji turystycznej dla miasta Szczawnica. Są też inne projekty zrealizowane wspólnie przez Miasto i Gminę Szczawnica i Euroregion Tatry. W imieniu instytucji statuetkę odebrał Bogusław Waksmundzki.

Wieczór urozmaicił występ kabaretu „Koń Polski”, który swoimi skeczami i piosenkami rozbawił publiczność do łez.

UMiG Szczawnica
---
Ks. Franciszek Bondek
Wstąpił do seminarium na początku lat 60-tych XX w. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1968r. Obecnie jest kanonikiem. Posługę kapłańską sprawował na parafii m.in. w Ropczycach, w Mielcu. Był proboszczem w Przesławiu, w Ochotnicy Dolnej, następnie w Szczawnicy. Probostwo w Szczawnicy objął w 1994 roku. Zna kilka języków obcych. Wykorzystuje je podczas pielgrzymek oraz w kontaktach z zagranicznymi gośćmi przybywającymi do Szczawnicy. Jest dekanalnym asystentem Diecezjalnego Biura Pielgrzymkowego. O swojej pracy duszpasterskiej mówi, że nie jest ona czymś szczególnym. Po prostu spełnia swoją misję wobec tych, którzy zostali powierzeni jego pasterskiej pieczy. Bardzo chce, aby przybywający do kościoła w Szczawnicy parafianie i goście czuli się dobrze i znajdowali atmosferę sprzyjającą modlitwie. Dzięki staraniom ks. Franciszka Bondka kościół pw. Św. Wojciecha BM w Szczawnicy został wyremontowany. Prace nad nową posadzką zakończyły się w 2012r., renowację polichromii i ołtarzy wykonano w latach 2010 – 2013. Ołtarz główny, również po renowacji powrócił na swoje miejsce 20 kwietnia 2013r. Wcześniej, począwszy od lat 90-tych miał miejsce remont parkingu, wokół kościoła wykonano nowy chodnik, odwodnienie kościoła, kościół został ocieplony, na nowo otynkowany. Ksiądz Franciszek ma w planach uporządkowanie wyglądu nawy bocznej tak by wyeksponować m.in. zabytkową chrzcielnicę, wymianę ławek tak by bardziej pasowały do stylu neogotyckiego. Jak widać ks. Proboszcz nie ustaje w staraniach o przywrócenie kościołowi świetności.

Oddział Pieniński PTTK został założony w 1893 roku. Jest spadkobiercą tradycji Towarzystwa Tatrzańskiego. W roku 2013 obchodził 120-lecie działalności. Przewodnicy z Pienińskiego Oddziału PTTK udzielają się także społecznie – np. wspólnie z Akcją Katolicką organizują w Szczawnicy cykl wakacyjnych wycieczek „Wytrwale wzwyż”. PTTK Oddział Pieniński opiekuje się Izbą Pamięci Ośrodka KTG w Pieninach. Oddział partycypuje w wydawaniu unikalnego rocznika "Prace Pienińskie". W ramach Oddziału działa także Pienińskie Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych mogące szczycić się ponad pięćdziesięcioletnią tradycją. Przewodnicy ze Szczawnicy zrzeszeni w PTTK od kilku lat charytatywnie współorganizują co roku Zimowy Zjazd Górski – imprezę, która w tym roku odbędzie się już raz dziewiąty i z roku na rok przyciąga coraz większe grono młodych i starszych ludzi, piechurów, miłośników gór a przede wszystkim Pienin.
Członkowie Pienińskiego Oddziału dają się także zauważyć jako zapaleni i ofiarni „Goprowcy”, strażacy, piewcy szczawnickiej kultury i tradycji. Ich praca zawodowa i społeczna przeplatają się.
Oddział otrzymał Brązowy Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Małopolskiego – w 2013r.
„Perłę Pienin” Oddział otrzymuje za wieloletnią działalność na rzecz kultury tego regionu, za częstą pracę społeczną i angażowanie się w organizację imprez i wydarzeń na terenie Miasta i Gminy Szczawnica.

Maria Malinowska
Pani Maria – wieloletni pracownik UMiG Szczawnica, była pani skarbnik. W roku 2013r. zdecydowała się przejść na emeryturę. Maria Malinowska pracowała w Urzędzie w Szczawnicy od 9 września 1982r., do 30 czerwca 2013r. Od 1 lipca 1990 sprawowała funkcję skarbnika. Za jej kadencji realizowano duże i kosztowne projekty takie jak: „Rozbudowa i modernizacja ujęć i stacji uzdatniania wody dla miasta Szczawnica z elementami ochrony środowiska” czy „Rewitalizacja Placu Dietla”. Za swoją pracę na rzecz Miasta i Gminy Szczawnica została odznaczona Medalem im. Józefa Szalaya nadanym jej na sesji w dniu 25 czerwca 2013r. przez Radę Miejską Szczawnica. W uzasadnieniu uchwały, na podstawie której przyznano medal, napisano m.in.: „Zaangażowanie oraz dbałość, jaką Pani Maria Malinowska wykazywała o finanse publiczne, w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Szczawnicy i uczynienia z niej nowocześnie zarządzanego miasta. Perspektywa czasu pokazuje, że odpowiednie kompetencje, zapał do pracy w połączeniu z wielkimi ambicjami, były siłą napędową skuteczności działań Skarbnika, którą potwierdzają wszystkie przepracowane lata.”

Euroregion "Tatry" jest transgranicznym stowarzyszeniem samorządów lokalnych polsko- słowackiego pogranicza. Tworzą go dwa stowarzyszenia przygranicznych jednostek samorządowych: po stronie polskiej Związek Euroregion "Tatry" z siedzibą w Nowym Targu, po stronie słowackiej Združenie Region "Tatry" z siedzibą w Kieżmarku. Dzięki współpracy z Euroregionem Miasto Szczawnica zrealizowało w 2013r. dwa projekty: Poprawa bezpieczeństwa ruchu turystycznego na ścieżce pieszo-rowerowej łączącej centrum Uzdrowiska Szczawnica ze Słowacją oraz System międzynarodowej informacji turystycznej dla miasta Szczawnica. W ostatnich latach we współpracy z Euroregionem Tatry zostało zrealizowanych kilka mikro-projektów w tym np. w 2010r. dwa mikro-projekty, których realizacji podjęto się w ramach działań promocyjnych miasta. Nosiły nazwę „Wzmocnienie konkurencyjności pogranicza polsko-słowackiego na międzynarodowym rynku turystycznym” oraz „Przenikanie kultur. Polsko-słowacka wymiana środowisk twórczych”.
Działania promocyjne realizowane w ramach projektów podkreśliły dużą atrakcyjność turystyczną Szczawnicy i np. Spiskiej Beli, a także uwypukliły znaczenie turystyki jako czynnika istotnie wpływającego na rozwój społeczno-gospodarczy pogranicza polsko-słowackiego oraz przyczyniły się do zwiększenia turystyki krajowej i międzynarodowej.

opr. s/
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas