aktualności

Co z krościeńskim rynkiem? – sesja Rady Gminy

13.11.2015

W czwartek 5 listopada w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Krościenko nad Dunajcem odbyła się XII sesja Rady Gminy.

Na wstępie głos zabrał niedawno wybrany na stanowisko senatora Jan Hamerski, który podziękował swoim wyborcom za głosy oraz obiecał, że będzie współpracował z Radą Miasta i wójtem Janem Dydą oraz służył pomocą dla dobra regionu i jego mieszkańców. Wójt i przewodniczący rady Tomasz Gabryś pogratulowali bardzo dobrego wyniku i także wyrazili chęć współpracy z nowym senatorem.
 
Podczas sesji radni uzyskali m.in. informacje o działalności Wójta Gminy za okres między sesjami, oraz o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2014/2015.
Podjęto m.in. uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2015, uchwałę dot. zniesienia pomnika przyrody z drzew usytuowanych na terenie parku AB Landia oraz uchwałę w sprawie zmiany w składzie Rady Społecznej przy SP ZOZ w Krościenku.
 
Najwięcej kontrowersji wzbudził jednak temat zaprezentowanej na sesji koncepcji rewitalizacji rynku w Krościenku. Miejscy inżynierowie przedstawili plan przebudowy, który nie do końca spodobał się i radnym i mieszkańcom.
Największym mankamentem nowej koncepcji  jest brak przejść dla pieszych, co może spowodować jeszcze większy chaos na płycie rynku niż dotychczas. W okolicach rynku planowane są 2 przejścia dla pieszych: jedno przy rondzie, drugie przy Banku Spółdzielczym. Mieszkańcy podkreślali, że większość ludzi, a zwłaszcza młodzież szkolna nie będzie korzystała z tak daleko usytuowanych pasów. Proponowano usytuowanie przejścia bliżej kościoła, przed łukiem drogi. Projektanci, broniąc swojej koncepcji podkreślali, że rynek jest częścią drogi publicznej i przy planowaniu należy mieć na uwadze przepisy ruchu drogowego.
 
Kolejnym mankamentem jest brak zadaszonej wiaty dla podróżnych oczekujących na autobusy i busy. Niestety okazało się, że przy takiej wizji nowego rynku nie ma możliwości wybudowania wiaty, ze względu na brak miejsca. Aktualnie jedynym możliwym do realizacji rozwiązaniem jest zrobienie zadaszenia na elewacji jakiegoś budynku. Najprawdopodobniej takie zadaszenie powstanie w części północnej rynku, w okolicach kina. Wolno stojąca wiata, zdaniem projektantów, zabiera zbyt wiele miejsca.
Dyskutowano także o wysokości lamp, jakie miałyby oświetlać rynek. Zauważono fakt, że lampy nie mogą być za niskie, aby uniknąć możliwości zalania wodą lub zasypania śniegiem. Lampy muszą też być niezbyt wysokie i nie mogą być skierowane w górę, w okna mieszkańców.
Wójt podkreślał, że po przeprowadzonej przebudowie rynku samochody dostawcze  będą miały wyznaczone godziny, w których możliwa będzie dostawa towaru pobliskich sklepów. Także busy nie będą mogły parkować na płycie rynku – będzie możliwe tylko zatrzymanie się w celu wysadzenia i zabrania pasażerów.
Sprawa rewitalizacji rynku nie jest jednak przesądzona, miejmy nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek.
 
Na koniec sesji radny Edward Ponicki złożył interpelację dot. darmowych porad prawnych dla mieszkańców gminy. Pytał on czy mieszkańcy będą mieć możliwość bezpłatnego korzystania z porad radcy prawnego, w ramach wykonywania przez niego pracy w gminie. Poprzedni radca prawny był dostępny nie tylko dla urzędu, ale także w wyznaczone dni przyjmował mieszkańców. Radny prosił także wójta o wyjaśnienie, dlaczego przez 3 miesiące urząd gminy zatrudniał dwóch radców prawnych, płacąc poprzedniemu i nowozatrudnionemu radcy. Sytuacja dotyczyła okresu powyborczego.
Odpowiedź na interpelację radny na otrzymać na piśmie w terminie 14 dni.
 
 
Joanna Dziubińska 
 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 11 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas