aktualności

Gazyfikacja w Krościenku i Szczawnicy

04.01.2016

W ubiegły wtorek w Urzędzie Miasta i Gminy Szczawnica odbyło się spotkanie dotyczące projektu „Gazyfikacja Szczawnicy i gmin ościennych z doprowadzeniem gazociągu od strony Słopnic”, w którym uczestniczyli przedstawiciele gmin znajdujących się na trasie projektowanego gazociągu: burmistrz Szczawnicy Grzegorz Niezgoda, wicewójt Krościenka Ryszard Wojtarowicz, wójt Kamienicy Władysław Sadowski, Wójt Gminy Łącko Jan Dziedzina oraz reprezentanci przedstawiciele inwestora - Polskiej Spółki Gazownictwa Oddział w Tarnowie.

Podczas spotkania zaprezentowany został projekt gazyfikacji rejonu Szczawnicy, który zakłada wykonanie gazociągu o łącznej długości ponad 70 km, prowadzącego ze Słopnic poprzez Kamienicę, Łącko, Ochotnicę Dolną, Krościenko do Szczawnicy. Wartość projektu oszacowana została na kwotę 31,5 mln. złotych. Warunkiem przeprowadzenia inwestycji jest otrzymanie przez spółkę dotacji w wysokości 18 mln. złotych z Instytutu Nafty 
i Gazownictwa. Aktualnie PSG dysponuje kompletną dokumentacją budowlaną i wykonawczą. Jeśli dotacja zostanie przyznana, spółka mogłaby przystąpić do budowy gazociągu w połowie roku 2016 r., a przewidywany termin zakończenia inwestycji określony został na rok 2020.
 
Realizacja projektu podzielono na cztery etapy:
I etap dotyczy budowę 13 km gazociągu wysokiego ciśnienia od stacji gazowej - Słopnice do miejscowości Zbludza.
II etap to budowa 30 km gazociągu rozdzielczego - średniego ciśnienia,
III etap obejmuje wykonanie na terenie Szczawnicy 17 km sieci gazowej wraz z przyłączami  dla odbiorców, których pobór jest większy od 10m3/godz. 
IV etap dotyczy budowy odcinka gazociągu średniego ciśnienia na terenie gmin zlokalizowanych na  trasie projektowanej inwestycji. Planowany odcinek wynosi 30 km, jednak z uwagi na brak zgody mieszkańców na przeprowadzenie budowy przez tereny prywatne wyniesie prawdopodobnie tylko 12 km.  
 
- Gazyfikacja jest szansą na czyste powietrze, co ma szczególne znaczenie w przypadku Szczawnicy – uzdrowiska. Ograniczenie emisji gazów cieplarnianych na obszarze Szczawnicy, a także wskazywanie instrumentów, które wspomogą mieszkańców w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną stanowić będą w najbliższych latach jedno z istotnych zadań lokalnego samorządu – mówił Burmistrz Grzegorz Niezgoda. 
 
Podatek od nieruchomości płacony przez spółkę do gmin będzie wynosić prawie 600 tys. złotych rocznie.

Źródło: UMiG Szczawnica
Opr.JD

 
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas