aktualności

Cykl Biesiad Pienińskich rozpoczęty

04.07.2016

Fundacja Dzieci Pienin wraz ze współorganizatorami - Gminą Krościenko nad Dunajcem i Gminnym Centrum Kultury, już po raz drugi realizuje zadanie publiczne pn. „Dzieci Pienin w kultywowaniu tradycji ludowych”, współfinansowane przez Województwo Małopolskie.

W ramach realizacji projektu odbyła się w dniu 02.07.2016 r. pierwsza impreza plenerowa pn. „Biesiada Pienińska” o charakterze regionalnym, w amfiteatrze „ Pod Wierzbą „ w Krościenku nad Dunajcem. W ramach tej imprezy organizatorzy zaprezentowali dwa zespoły regionalne, zespół „Sromowianie„ ze Sromowiec Niżnych działający przy Szkole Podstawowej i zespół „Małe Flisoki„ działający przy Szkole Podstawowej w Sromowcach Wyżnych z Gminy Czorsztyn. Kultywują one tradycje swoich przodków. Zespoły zaprezentowały zebranym widzom w amfiteatrze swój bogaty dorobek artystyczny wykonując tańce regionalne, śpiewy oraz wesołe monologi, za co otrzymali gromkie brawa od zebranych mieszkańców i turystów. Na zakończenie swoich występów zespoły zaprosiły do wspólnej zabawy widzów, którzy mogli, prowadzeni przez członków zespołów, nauczyć się podstawowych układów tanecznych, tańców regionu Pienińskiego prezentowanych przez zespoły w czasie występów. Zaprezentowane zespoły są prowadzone przez Panią Jadwigę Kobylarczyk i Pana Artura Majerczaka. W czasie występów przygrywała im kapela Pana Pawła Salamona z Kluszkowiec.

W ramach Biesiady Pienińskiej organizatorzy we współpracy ze Stowarzyszeniem Artystów Pienińskich zaprezentowali artystów ludowych z regionu pienińsko-gorczańskiego, którzy mieli możliwość pokazania na przygotowanych stoiskach własnego dorobku artystycznego; rzeźby w drewnie, malarstwa. Było to okazją do promocji lokalnych tradycji opartych na dziedzictwie kulturowym i historycznym.

W ramach spotkania organizatorzy pokazali także bogactwo kuchni regionalnej, proponując degustację potraw regionalnych przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Pienińskich.

Realizując zadanie organizatorzy chcą pokazać, że region Pienin i Gorców jest atrakcyjny nie tyko pod względem przyrodniczo – krajobrazowym ale i kulturowym

Organizatorzy zachęcają do czynnego uczestnictwa w przygotowanych przez siebie następnych imprezach plenerowych pn. „Biesiada Pienińska„ w ramach realizowanego projektu – następne już 16.07.2016 r. w amfiteatrze „ Pod Wierzbą” !

Źródło: Organizator

Fot. M.Adamowski, organizator

op.JD

galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 24 03.2023
  • 25 03.2023
  • 25 03.2023
  • 26 03.2023
  • 01 04.2023
  • 02 04.2023
  • 05 04.2023
  • 15 04.2023
  • 31 12.2023
reklama
dołącz do nas