aktualności

Zapowiedź Korowodu Świętych

29.10.2016

W poniedziałek 31.10. w Szczawnicy odbędzie się V Korowód Świętych. Uczestnicy przebrani za świętych spotkają się przed budynkiem gimnazjum ok. godz.15:45 i udadzą się w pochodzie do kościoła parafialnego, gdzie będą prezentowane postacie świętych oraz zostanie odprawiona msza. św.

O  historii i idei Korowodu Świętych opowiada pani Halina Mastalska - inicjatorka szczawnickiego Korowodu.
Pieniny24: Jak narodził się pomysł zorganizowania Korowodu Świętych?
Halina Mastalska: Korowody Świętych są obecnie organizowane w całej Polsce, już w kilkudziesięciu miastach. Pięć lat temu natrafiłam w internecie na opis korowodu w Bielsku Białej i to mnie zainspirowało do podjęcia takiej akcji również u nas, w Szczawnicy. Chętnie przyjęła ten pomysł Akcja Katolicka, do której należę, z przychylnością odniósł się do niego ówczesny ksiądz proboszcz Franciszek Bondek. Inicjatywa spodobała się dyrektorowi Gimnazjum panu Sebastianowi Walosczykowi, a ks. Stanisław Kocoł podjął się  rozpropagowania korowodu wśród młodzieży.
Pieniny24: Jaka idea mu przyświeca?
H.M: Z tym wydarzeniem łączy się kilka celów. Po pierwsze przypomina ono  o ideale świętości, który jest możliwy do osiągnięcia przez każdego z nas. Nieraz nawrócili się nawet wielcy grzesznicy i później stali się wspaniałymi, świętymi ludźmi. My też do świętości jesteśmy powołani. Wszyscy. Po drugie: obecnie, w dobie promowania pogańskich wydarzeń, jak np. halloween, poprzez Korowód Świętych chcemy odwołać się do naszych korzeni chrześcijańskich, które dają, zwłaszcza młodzieży, tak poszukiwane przez nią pozytywne wzorce postępowania. Po trzecie: młodzież gimnazjalna przygotowuje się do sakramentu bierzmowania. Każdy szuka dla siebie patrona. Korowód Świętych daje bardzo dobrą podpowiedź.
Pieniny24: Na czym polegały przygotowania w Szczawnicy i kto się w nie włączył?
H.M: Aby Korowód  się udał, musi współpracować duża grupa ludzi. Bardzo wiele zależy od  młodzieży i dzieci oraz od ich rodziców.  To oni wspólnie przygotowują stroje, dzięki którym korowód jest wydarzeniem widowiskowym. To młodzi śpiewają i grają. W to przedsięwzięcie angażują się też księża i nauczyciele. W gimnazjum powera dodaje wszystkim ksiądz Piotr. Oprawą muzyczną zajmuje się pani Danuta Urban i gimnazjalna grupa wokalna „Gimbusy”, w szkole podstawowej dzieci należące do scholi uczy piosenek ks. Grzegorz Gil. Ja – jako reprezentantka Akcji Katolickiej – piszę scenariusz i ćwiczę z młodzieżą jak najładniejsze czytanie tekstów. Zarówno śpiew, jak i czytanie wymaga wielu prób przed występem. W ich zorganizowaniu pomagała nam w tym roku pani dyrektor gimnazjum Anna Szczepaniak i pani sekretarka Ewa Mastalska, wiele życzliwości wykazali też nauczyciele oraz inni pracownicy Gimnazjum. Spopularyzowaniem Korowodu w Szkole Podstawowej zajęła się pani dyrektor Ewa Różana. W wymiarze duchowym wspiera nas Parafia św. Wojciecha.
Pieniny24: Jaką rolę w organizacji tegorocznego Korowodu pełniła Akcja Katolicka?
H.M: Zadaniem Akcji Katolickiej jest troska o bezpieczeństwo uczestników przemarszu. Pan prezes Aleksander Majerczak musi się skontaktować z Policją, Strażą Miejską i Strażą Pożarną i poprosić o opiekę nad korowodem. Później te służby asekurują nasz pochód. Trzeba też zadbać o nagłośnienie i o pieczątkę, którą będą pieczętowani wszyscy kandydaci do świętości J Samo pieczętowanie to też rola członków Parafialnego Oddziału AK. Oni również włączają się w oprawę liturgiczną Mszy Świętej.
Pieniny24: Za jakich świętych najczęściej przebierają się uczestnicy korowodu?
H.M: Tu pojawia się duża różnorodność. Stroje rzadko się powtarzają. Może nieco większą popularnością cieszy się św. Jan Paweł II, św. Matka Teresa z Kalkuty i św. Faustyna.
Pieniny24: Skąd uczestnicy Korowodu czerpią pomysły na stroje?
Hmm... A od czegóż jest internet? Można skorzystać z Wikipedii, ale ją mniej polecam. Znacznie więcej informacji o Świętych i więcej ich podobizn można znaleźć na stronie Internetowa Liturgia Godzin. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki imię świętego i dopisać ilg. Ma się wtedy wszystko, czego potrzeba. Można też obejrzeć zdjęcia na stronie naszego Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, albo znaleźć w sieci dwa filmiki z naszych poprzednich szczawnickich korowodów. Inne miasta też się  chwalą swoimi dokonaniami, więc materiału jest w internecie bardzo dużo.
Pieniny24: Bardzo dziękuję Pani za rozmowę.

Rozmawiała Weronika Błażusiak
Fot. Archiwum pieniny24
 
 
                                     
 
 
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 11 05.2024
  • 15 05.2024
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas