aktualności

Marek Raczkowski w Szczawnicy

16.04.2019

W Pijani Wód Mineralnych od 12 kwietnia do 16 czerwca trwa wystawa prac rysunkowych czołowego satyryka kwartalnika "Przekrój" Marka Raczkowskiego. Na wielu posterach można obejrzeć najbardziej znane rysunki z charakterystycznym tekstem w dymku, puentujące polskie absurdy, bieżące problemy społeczno-polityczne czasem ośmieszające zwykłą ludzką głupotę.

Na wernisaż, który odbył się w czwartek  11 kwietnia przybył sam autor prac oraz grono sympatyków jego talentu. Gości wernisażowych powitała w imieniu gospodarzy  - Fundacji A. Mańkowskiego Thermaleo S.A.& Uzdrowiska Szczawnica - Agnieszka Żarska, która również przedstawiła bohatera wystawy, cytując jak dowcipnie został przedstawiony w "Przekroju. Autor rysunków pytany o inspiracje i  swoich mistrzów przyznaje się do podziwu nad twórczością Bohdana Butenki i Sławomira Mrożka. Zdecydowanie nie czuje swojego podobieństwa do prac Andrzeja Mleczki, którego szanuje za  pomysłowość, ale różni ich artystyczny temperament i osobowość. Artysta przyznał się także do swego pesymizmu wynikającego z wieku (rysownik właśnie skończył 60 lat) i świadomości upływu czasu, choć jednocześnie w duchu czuje się młody. Przyznał, że z radością przyjechał w góry, gdzie spędzał wszystkie wakacje do 20 roku życia w niedalekiej Szczawie. Mimo braku sprzyjającej pogody, udał się w Pieniny, by nacieszyć się przyrodą.
Wernisażowi towarzyszył jak zawsze pyszny poczęstunek.
Marek Raczkowski - Rysownik i satyryk, zajmował się też malarstwem, plakatem i scenografią. Urodził się w 1959 roku w Warszawie.
Studiował na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutował jako rysownik "Obserwatora Codziennego" w 1992 roku, potem pracował też dla "Życia Warszawy" i "Życia". Od 1993 roku przez prawie całą dekadę współpracował na stałe z tygodnikiem "Polityka". Od 2003 roku jest stałym rysownikiem tygodnika "Przekrój", obecnie na wyłączność. Laureat nagrody Grand Press (2003) oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej (2004). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Marek Raczkowski jest obecnie najbardziej popularnym rysownikiem satyrycznym w Polsce. Prześcignął już chyba nawet Sławomira Mrożka. Wypracował swój własny, łatwo rozpoznawalny i niepowtarzalny styl, zarówno pod względem rysunku, jak i specyficznego poczucia humoru. Jego wczesne ilustracje były dopracowane w szczegółach, potem stały się bardziej syntetyczne. Dzisiaj operuje grubą kreską i tworzy proste postacie. Juliusz Ćwieluch pisał, że "od postaci dopracowanych, wręcz wypieszczonych, [Raczkowski] przeszedł do maksymalnie uproszczonych ludzików z za dużymi nosami cieszących się całkiem sporą popularnością jak na kraj, w którym duży nos nie wszystkim się podoba".

Nieodzowny stał się też tekst, który decyduje o charakterze jego rysunków. To zazwyczaj proste, krótkie komiksy w kilku ramkach z tekstem w dymkach. Humor miesza się tu z zaangażowaniem w sprawy społeczno-polityczne oraz bezwzględną krytyką absurdów polskiej rzeczywistości czy zwykłej głupoty. 
 

Opr.JD
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 24 06.2019
reklama
dołącz do nas