aktualności

Za tych, którzy polegli

15.11.2019

Gmina Czorsztyn po raz kolejny oddała hołd tym, którzy polegli w walce o wolną Polskę. Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po ciężkich latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków wreszcie odzyskaliśmy upragnioną suwerenność.

Podobnie jak w całym kraju również i w Gminie Czorsztyn świętowanow dniu wczorajszym odzyskanie niepodległości.  Uroczystości tradycyjnie odbyły się w sołectwie Kluszkowce  i rozpoczęły mszą św. celebrowaną przez  Ks. Płk. Andrzej Guta – Proboszcza Parafii
z Kluszkowiec. W kościele parafialnym, podczas mszy zaśpiewał miejscowy chór pod batutą Józefa Pańszczykaoraz zagrała orkiestra dęta z Maniów, z Panem Stanisławem Wojtaszkiem kapelmistrzem na czele.

Po mszy św. 14 pocztów sztandarowych w tym: jednostek straży pożarnych z terenu Gminy Czorsztyn, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, oddziałów Związku Podhalan  z Kluszkowiec oraz Maniów oraz Szkół Podstawowych z Kluszkowiec, Maniów, Sromowiec Niżnych oraz Sromowiec Wyżnych uformowało korowód, który w rytm utworów wygrywanych prze Orkiestrę Dęta przemaszerował pod Pomnik Orła. Miejsce to stanowiące symbol pamięci osób walczących o niepodległość w czasach zniewolenia co roku gromadzi nie tylko przedstawicieli samorządu, jednostek organizacyjnych, czy placówek szkolnych ale także mieszkańców pragnących w ten sposób oddać cześć Ojczyźnie.

Uroczystość rozpoczął Artur Majerczak Dyrektor Centrum Kultury Gminy Czorsztyn, który powitał zebranych gości. Następnie po wspólnym odśpiewaniu hymnu głos zabrał Wójt Gminy Czorsztyn Tadeusz Wach.
Cieszę, że tak licznie przybywacie Państwo co roku na tą uroczystość, że w oknach z roku na rok pojawia się więcej flag. Jesteśmy Polakami, i tą Polskość należy umieć w odpowiednim czasie manifestować”  nawoływał włodarz Gminy Czorsztyn.
Po uroczystej przemowie przypominającej historię Polski walczącej delegacje obecne podczas listopadowych obchodów złożyły wiązanki z kwiatów, które utworzyły biało-czerwony kopiec u stóp orła górującego na płycie pomnika.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w remizie Kluszkowiec, gdzie o oprawę artystyczną zadbał Zespół „Lubań” z Kluszkowiec, Laureaci Przeglądu Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej, a uczniowie Szkoły Podstawowej z Maniów recytowali wiersze patriotyczne.
Organizatorzy uroczystości na zakończenie obchodów podziękowali wszystkim zgromadzonym za przybycie i świętowanie tak ważnego dla naszego narodu dnia.
 
                                                                                                          Opr. Aneta Markus
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas