aktualności

Spotkania z Kulturą Pienińską w Szczawnicy już trwają

14.07.2020

W niedzielę na Palcu Dietla odbyły się plenerowe pokazy rzeźby regionalnej, które zainaugurowały cykl wydarzeń pn. „Spotkania z Kulturą Pienińską 2020”, organizowanego przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego-Szczawnica. Swój dorobek oraz proces twórczy prezentowali dwaj lokalni artyści rzeźbiarze: Marek Dziedzina oraz Marek Wolak.

Choć obaj mieszkają i tworzą w Szczawnicy, a rzeźba w drewnie jest ich główną domeną artystyczną, to każdy z nich prezentuje diametralnie inne podeści do sztuki. Tym natomiast, co ich łączy, jest  przejęcie zainteresowania rzeźbą regionalną od najbliższej rodziny. U Marka Dziedziny fascynacja sztuką ludową narodziła się pod wpływem wujka, znanego szczawnickiego rzeźbiarza - Henryka Zachwiei „Baltazara”. Marek Wolak przejął zamiłowanie do rzeźby od swego ojca, któremu towarzyszył od najmłodszych lat w twórczych działaniach.
Pokazy były świetną okazją aby  zajrzeć do rzeźbiarskiego warsztatu i dowiedzieć  się wielu ciekawych rzeczy, związanych z tym rzemiosłem artystycznym.
Kolejne wydarzenia cyklu już wkrótce, szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na afiszu.
                                                                                                                                                                        
Organizatorem cyklu jest  Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.
 
Tekst TH
Zdjęcia Piotr Stępniewski
galeria zdjęć
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 09.2020
reklama
dołącz do nas