aktualności

Straż skutecznie "straszyła" w Gorcach

17.02.2021

W miniony weekend odbyły się już kolejne w tym roku wspólne patrole funkcjonariuszy Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ze strażnikami Gorczańskiego Parku Narodowego. Tym razem ich obecność skutecznie odstraszyła fanów sportów motorowych.

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej co roku w okresie zimowym dbają o bezpieczeństwo turystów w górach. Ciężkie warunki pogodowe sprawiają, że poruszanie się pieszo lub na nartach po szlakach turystycznych jest bardzo utrudnione. Tym bardziej duże zagrożenie stwarzają zmotoryzowani miłośnicy białego szaleństwa, poruszający się szlakami turystycznymi np. na skuterach śnieżnych.

Obecność zmotoryzowanych w kompleksach leśnych to nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale także oczywiste obciążenie dla przyrody. Zanieczyszczenie środowiska czy płoszenie zwierzyny, to tylko niektóre z przykrych konsekwencji wjazdu pojazdami na chronione tereny leśne.

Wjazd pojazdami do lasu jest zabroniony – zgodnie z art. 29 ustawy o lasach. Sprawcy wykroczenia może grozić mandat karny w wysokości 500 zł, a w niektórych przypadkach sprawa może być skierowana do sądu, który karę grzywny może zaostrzyć do 5 tys. zł.

Źródło: KOSG, oprac. r/
komentarze