aktualności

Opera na zamku w Czorsztynie po raz trzeci

08.04.2021

Lokalna Grupa Działania Gorce-Pieniny informuje, iż po raz trzeci udało się pozyskać dofinansowanie na wystawienie plenerowego pokazu opery "Zamek na Czorsztynie". Pierwszy raz wydarzenie odbyło się w lipcu 2016 roku i odniosło wielki sukces w Pieninach. Druga edycja miała miejsce w 2019 roku, a frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Decyzją Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, w ramach programu Kultura Dostępna, Stowarzyszenie LGD ”Gorce-Pieniny„ w tym roku otrzymało dotacje wysokości 35 tys. zł. na realizację w.w projektu.

„Zamek na Czorsztynie'' to utwór w formie pośredniej pomiędzy śpiewogrą a wodewilem, o charakterze narodowym często wystawiany w XIX wieku, m.in. w 1862 przez Stanisława Moniuszkę. Akcja utworu odbywa się w burzliwą noc, gdzie do pozornie opustoszałego zamku przybywa rycerz Bojomir z komicznym tchórzliwym sługą. Pojawia się groźny właściciel zamku i goście zostają zaproszeni na wieczerzę. Łucja uprzedza podróżnych o grasujących nocą duchach. Duchem okazuje się nieszczęśliwa Wanda, która w Bojomierze rozpoznaje zaginionego ukochanego……?
Solistami i pomysłodawcami projektu są młodzi śpiewacy, rozpoczynający swoją drogę artystyczną, mogący jednak pochwalić się już współpracą z największymi instytucjami muzycznymi i zespołami w Polsce - m.in. Pani Ewa Walkowska ze Szczawnicy (w operze, jako solistka, mezzosopran) oraz Pani Maria Małgorzata Złotek z Krakowa  (w projekcie solistka, sopran).
Czy uda nam się w tym roku powtórzyć wydarzenie, które planujemy na sierpień.......? Trudno na dzisiaj przewidzieć, ale mamy nadzieje, ze znów spotkamy się w przepięknej scenerii u stóp warownego wzgórza- ruin zamku w Czorsztynie, czego i sobie i Państwu życzymy.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Programu Kultura Dostępna 2021
Jd / LGD „Gorce-Pieniny”
komentarze