aktualności

Jesienny redyk w Szczawnicy – tylu turystów nikt się nie spodziewał

16.10.2021

Takich tłumów w Szczawnicy nie pamiętają nawet najstarsi górale. Jesienny redyk staje się najpopularniejszą imprezą w regionie. Jak co roku stada owiec zeszły z jaworczańskich hal i idąc przez całą Szczawnicę dotarły do Piasków. Baca Andrzej Majerski wraz ze swoimi juhasami przeprowadził przez uzdrowisko prawie 2000 owiec. Wzdłuż trasy stały setki ludzi: mieszkańców i przybyłych specjalnie na tą okazję turystów. Największą frajdę miały dzieci.

Na czele korowodu szły kapele regionalne, m.in. Jaworcanie, Kapela Zbójnicka i Białopotocanie, przygrywając przez całą drogę pasterzom, owieczkom i turystom. Dyscypliny w stadzie pilnowały pracowite owczarki podhalańskie, owczarki collie, border collie i kilka kundelków.
Uroczyste zakończenie redyku odbyło się na Piaskach koło przystani flisackiej, gdzie owce zostały przekazane ich właścicielom.
Na plenerowej scenie wystąpiły kapele regionalne, a gwiazdą redyku był zespół Krywań.
Podczas imprezy można było skosztować pieczonej baraniny, swojskiej kiełbasy, a przede wszystkim wyrobów z owczego mleka – oscypków i bundzu.
 Redyk jest to uroczyste przejście baców i juhasów ze swoimi stadami owiec. Pierwszy w roku jest organizowany na wiosnę, kiedy stada przepędzane są na hale, natomiast drugi redyk – jesienny kiedy wracają  z powrotem do właścicieli. Tradycja przepędzania owiec przez uzdrowisko zrodziła się zaraz po wojnie, w 1947 r,  a została zapoczątkowana przez ówczesnego sołtysa Jaworek – Józefa Gąsienicę.
 
Redyk to tradycja, którą należy pielęgnować z dla szacunku przodków i ich zwyczajów, ale jest to także bardzo dobry sposób na promocję regionu i przyciągnięcie turystów, których w październiku jest już znacznie mniej niż w sezonie. W rym roku frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania – dziś praktycznie nie było szans na znalezienie noclegu w Szczawnicy.
 
jd
fot. jd / wb / sp
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 31 12.2021
reklama
dołącz do nas