aktualności

Goprówka w Krościenku

23.11.2021

Dzięki 1 mln zł przekazanemu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krościenku powstanie nowa dyżurka Górskiego Ochotniczego Pogotowaia Ratunkowego. We wtorek 23 listopada w sali konferencyjnej ratusza w Krościenku na Dunajcemw Urzędzie Gminy spotkali się przedstawiciele Grupy Podhalańskiej GOPR na czele z naczelnikiem Markiem Ciasiem i prezesem Pawłem Koniecznym z poseł RP Anną Paluch i wójtem Janem Dydą.

Umowa o przekazaniu środków publicznych dla GOPR-u została podpisana 17 listopada przez wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika.

– Bardzo się cieszę, że budowa nowej goprówki będzie mogła ruszyć dzięki przychylności pana ministra Mariusza Kaminskiego i wiceministra Wąsika. Sama  od lat jestem przewodnikiem górskim i jak mam dość polityki, idę w góry odpocząć – mówiła poseł Anna Paluch, która osobiście monitowała o przyznanie środków dla goprowców  u ministra. Poseł podkreśliła, że o przyznanie środków zabiegał też wójt Jan Dyda, który od lat jest ratownikiem górskim GOPR.

Wójt Jan Dyda dziękując Annie Paluch za pomoc w sprawie budowy goprówki wspomniał, że samochód, który ratownicy mają na swoim wyposażeniu jest już mocno wysłużony - posłanka obiecała, że pomoże ratownikom także i w tym przypadku.

Prezes Grupy Podhalańskiej GOPR Paweł Konieczny podziękował Annie Paluch za wsparcie oraz złożył na jej ręce serdeczne podziękowania dla MSWiA, a szczególnie dla Macieja Wąsika. Natomiast naczelnik Grupy Marek Cioś podkreślił, że brak w Krościenku goprówki z prawdziwego zdarzenia był zawsze bolączką Grupy Podhalańskiej GOPR. 

Podczas spotkania został poruszony także temat dodatku do emerytur dla ratowników - poseł Anna Paluch zapewniła, że już niedługo będzie gotowy projekt ustawy, który zapewni powiększenie emerytur ratownikom, którzy minimum 20 lat byli ratownikami m.in. GOPR i TOPR  - mają oni otrzymać takie same dodatki jak strażacy z OSP.
Kolejnym tematem poruszonym na spotkaniu była sprawa kolejnej przygotowywanej ustawy, która zobowiąże parki narodowe do przekazywania 15% przychodów z biletów na przecz GOPRu i TOPRu. Ustawą tą już niedługo ma się zająć sejm.

Uczestnicy spotkania podkreslali, że w ostatnich latach ruch turystyczny w rejonie Pienin o Gorców bardzo się zwiększył, a co za tym idzie zwiększyła się ilość wezwań ratowników na szklaki. Region jest coraz mocniej promowany przez władze lokalne i  samorządowe, a to będzie powodować dalszy wzrost 

Warto przypomnieć, że krościeńska sekcja GOPR powstała w 1957 roku, a obecnie dyżurka mieści się w budynku Pienińskiego Parku Narodowego. Panują tu trudne warunki. To dlatego władze gminy na czele z wójtem Janem Dydą przekazały dla GOPR działkę budowlaną wraz z dokumentacją i ostatecznym pozwoleniem na budowę. Nowa goprówka już wkrótce stanie przy ulicy Sienkiewicza, prace ruszą najpewniej wiosną. W budynku będzie nie tylko zaplecze socjalne z prawdziwego zdarzenia, ale i  garaż dla samochodów, które teraz stoją pod gołym niebem.  

W najbliższych dniach zostanie ogłoszony przetarg na budowę  dyżurki GOPR. 


jd
 

galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 29 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 30 01.2022
  • 06 02.2022
reklama
dołącz do nas