aktualności

GÓRALE Z KROŚCIENKA NAD DUNAJCEM Z REWIZYTĄ WE WŁOCŁAWKU.

06.06.2012

W dniach 1 i 2 czerwca 2012 roku na zaproszenie Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Stowarzyszenia „TY I JA” oraz Zespołu Szkół nr 3 przebywali we Włocławku przedstawiciele Góralskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego i Kapela Jaśka Kubika z Krościenka nad Dunajcem. Była to rewizyta wakacyjnego pobytu młodzieży z Włocławka w Krościenku w sierpniu 2011 roku.

01.06.2012 r. Zespół Szkół nr 3 zorganizował z wielkim rozmachem imprezę z okazji „Dnia dziecka”. Z powodu padającego deszczu impreza odbyła się w sali gimnastycznej. W części artystycznej wzięły udział: Zespół Kujawy, Muzyka Jaśka Kubika oraz p. Krystyna Aleksander. Występy Artystów  były bardzo gorąco przyjęte przez dzieci, młodzież a także rodziców i grono pedagogiczne. Na  „bis” Kujawiacy i Górale wykonali wspólnie kilka utworów.

 

Drugim punktem programu w tym dniu była wizyta w Delegaturze Sejmiku Wojewódzkiego we Włocławku, gdzie miało miejsce otwarcie wystawy  fotograficzno- plastycznej. Zdjęcia i rysunki ukazujące widoki uroczych Pienin wykonała młodzież z Włocławka, która przebywała w Krościenku w czasie wakacji. Dodatkową atrakcją było wystawienie stroju pienińskiego wykonanego przez p. Jana Kubika. Na otwarciu wystawy obecni byli przedstawiciele Wojewódzkich Władz Samorządowych, Urzędu Miasta Włocławka, Posłowie na Sejm RP oraz młodzież z Zespołu Szkół nr3 i Gimnazjum im. ks. Jana Długosza. Oprawę muzyczną zapewniła niezawodna Muzyka Jaśka Kubika. Była gra na trombicie, śpiewy, tańce i góralska muzyka. Wiersze o Pieninach i św. Kindze recytowała poetka z Krościenka n/D  p. Krystyna Aleksander.

 

Następnym etapem wizyty w tym dniu był wyjazd do Torunia do siedziby Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Najpierw goście z Pienin obejrzeli multimedialną prezentację na temat województwa Kujawsko-Pomorskiego a następnie każdy otrzymał drobny upominek. Goście z Krościenka  wręczyli drobne prezenty przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego. Później otwarto wystawę prac młodzieży, którą zaszczycił swoją obecnością Marszałek Województwa Piotr Całbecki. W swoim wystąpieniu podziękował  Góralom za przybycie oraz dodał, że bywał w Krościenku n/D na Kopiej Górce i że wybiera się na wypoczynek w Pieniny. Na odgłos trombity zebrało się grono słuchaczy i wraz  Marszałkiem podziwiali występy Muzyki Jaśka Kubika. Po południu grupa z Krościenka była oprowadzana przez przewodnika po centrum Torunia gdzie mogła podziwiać najważniejsze zabytki tego miasta. Pobyt w Toruniu zakończył się zakupami w sklepie firmowym z tradycyjnymi piernikami. W drodze powrotnej były tężnie i sławny deptak w Ciechocinku.




02.06.2012 r. do południa był czas przeznaczony na zwiedzanie Włocławka. Uczestnicy zobaczyli most na Wiśle, bulwary, panoramę Zalewu Włocławskiego a następnie udali się do Sanktuarium Męczeństwa Ks. Jerzego Popiełuszki. W sanktuarium odśpiewali litanię do bł. ks. Jerzego i wysłuchali bardzo interesujących wiadomości na temat Patrona. Spotkanie modlitewne zakończyło się ucałowaniem relikwii bł. męczennika. Następnie grupa udała się na pobliską zaporę na Wiśle, z której 1984 roku oprawcy wrzucili w nurt rzeki ciało ks. Jerzego.




Kolejne miejsce to Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej i podziwianie dwóch stałych ekspozycji: „Galeria Portretu Polskiego” i „Fajans Włocławski”. Na koniec pozostała perełka włocławskich zabytków – gotycka katedra, której historię przedstawił ks. proboszcz. Podkreślił także bardzo ścisły związek Katedry i Włocławka z kard. Stefanem Wyszyńskim -„Prymasem Tysiąclecia”.




 

I właśnie w Katedrze Włocławskiej miał miejsce ostatni oficjalny punkt wizyty gości z Krościenka n/D we Włocławku. Ok. godz. 19.00 dźwięk trombit z chóru oznajmił początek koncertu pt. „Sacrum po góralsku”. Po ich donośnym brzmieniu zabrzmiały w swoim majestatycznej krasie organy. Później nastąpiło wejście kapeli środkiem katedry przed ołtarz „grajęcy”. Następnie popłynęły na przemian utwory organowe oraz nuty pienińskie, podhalańskie, a także Pieśni Maryjne w opracowaniu na organy solo Mariana Sawy oraz wymiennie Kapeli. Przerwy pomiędzy muzyką wypełniała recytacja poezji o Pieninach i św. Kindze. Licznie zgromadzona publiczność zebrana w katedrze gorącymi brawami nagrodziła artystów potwierdzając, że ciepło przyjęła ten koncert.

 

 

 

Wykonawcami „Sacrum po góralsku” byli:

 

 

-   Agnieszka Radwan-Stefańska – organy

-   Jan Kubik – prym, śpiew, trombita                                                                                 

-   Marian Jarosz – basy, trombita, śpiew                                                                                   


-   Izabela Dusik – sekund, śpiew                                                                                 

-   Henryk Jarosz - sekund, śpiew wierszy    

-   Krystyna  Aleksander - recytacja wierszy swojego autorstwa

 

 

Wymianę regionalną między Krościenkiem a Włocławkiem należy uznać za bardzo udaną. Zaprezentowano dokonania artystyczne i kulturowe oraz walory turystyczne regionu pienińskiego i włocławskiego. Było to możliwe dzięki wielkiemu zaangażowaniu wielu osób zajmujących się organizacją tego wielkiego przedsięwzięcia.

 

 

Oto główni organizatorzy rewizyty:                                                                                                    

-Krzysztof Kowalski – dyrektor Zespołu Szkół nr3  we  Włocławku                                     

-Maria Krasucka – dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej we Włocławku                              

-Sławomir Kopyść – członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu          

-Danuta Machała – prezes Góralskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego z Krościenka n/D       

-Agnieszka Radwan-Stefańska – artystka z Krakowa

 
Henryk Jarosz
Więcej na temat: Kultura Krościenko
galeria zdjęć
reklama
komentarze
reklama
najnowsze ogłoszenia
już wkróce
  • 03 06.2024
  • 30 06.2024
  • 30 06.2024
reklama
dołącz do nas